Apple Sendikalaşmaya Karşı Büyük Savaş Başlatıyor: Ortalık Fena Karışacak

Küresel ısınmaya Apple

Apple sendikalaşmaya karşı çok ciddi bir savaş başlatma kararı aldı. Özellikle önümüzdeki dönemlerde sendikalaşma nedeniyle Apple zor zamanlar yaşayabilir.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple bu aralar başka konularla ilgileniyor. Genelde şirketi yeni iOS işletim sistemlerini piyasaya sunması ile biliyoruz. Fakat son dönemlerde bu durum biraz daha değişmeye başladı. Apple, çalışanları ile ilgili yaşanan değişimler üzerinden tartışılıyor.

Teknoloji devi tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda genellikle çalışanlarının yanında olduğunu görüyoruz. Fakat ortaya çıkan bazı haberler bunun tam aksini ortaya koyuyor. Apple insan kaynakları şefi tarafından yapılan bir konuşma videoya alındı. Videoda Apple çok bariz bir şekilde çalışanlarını sendika nedeniyle tehdit ediyor.

Apple sendikalaşmaya karşı çıkıyor

ABD’li teknoloji devi, çalışanların sendikalaşması halinde iş yerindeki ilerlemenin çok ciddi bir şekilde yavaşlayacağını düşünüyor. Sadece birkaç gün içerisinde başlayacak olan resmi konferans öncesinde bu açıklamaların yapılması büyük bir öneme sahip.

Apple sendikalaşmaya karşı

Apple insan kaynakları şefi Deirdre O’Brien tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda sendikalaşmanın yararlı olmayacağının ifade edildiğini görüyoruz. Konuya ilk başta sendikaya üye olmanın Apple çalışanlarının bir hakkı olduğunu söyleyerek başlıyor. Fakat sonrasında sendikalaşma halinde işlerin karışacağını belirtiyor.

Apple ile çalışanları arasındaki bağ kaybolabilir

Yapılan açıklamalara baktığımızda Apple ile çalışanları arasındaki bağın kopma ihtimali olduğu ifade edildi. Çalışanlar ve şirket arasında açık ve işbirliğine dayalı doğrudan bir ilişki olduğu söylendi. Ancak sendikalaşma halinde bu durum değişebilir. En azından şirketin üst düzey yetkilileri bu yönde düşünüyor.

Apple çalışanlarının sendikalaşmasını istemiyor. Bunun yerine şirket içerisinde problemlerin halledilmesi taraftarı. Ancak şirket çalışanları bunun içeride halledilmesinin zor olduğunu söylüyor. Daha doğrusu çalışanların talebi pandemi sonrasında zam almak. Apple onlara yeterli oranda zam yapmadı. Bu durum çalışanlar arasında huzursuzluk yaratıyor. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Yeni iPhone Problemi Çok Baş Ağrıtacak: Apple Bile Halledemedi

>> iPhone 14 Yüksek Fiyattan Satışa Sunulacak: Yaktın Bizi Apple