Apple Ürünleri Pahalı Diyenler Toplanın: Gerçekten Fiyatlar Abartılı Mı?

Apple ürünleri pahalı

Apple ürünleri pahalı diyen birçok kişi var. Aslına bakacak olursak pek haksız sayılmazlar. Hadi gelin olayın ayrıntılarına birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple ilginç gelişmelerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Genellikle piyasaya sürdüğü yeni ürünlerle dikkat çekmeyi başaran Apple şimdilerde fiyat nedeniyle büyük tepki topluyor. 6 Haziran 2022 tarihinde yaptığı konferans ile yeni ürün ve hizmetlerini tanıtan şirket aynı zamanda bazı sürprizlere imza attı.

Apple herhangi bir sürpriz yaptığında bu çoğu kez pahalıya patlıyor. Bu sürprizlerden bir tanesi yine tam olarak bununla ilgiliydi. Türkiye’de yaşayanlar Apple fiyatlarını çok daha pahalıya almaya başladı. iPhone serisi olarak önemli bir yer edinmeyi başaran iPhone 13 başlangıç fiyatı çok fena yükseldi.

Apple ürünleri pahalı kategorisinde değerlendiriliyor

iPhone 13 başlangıç fiyatı 22 bin 499 TL oldu. Sadece bu bile aslında şirketin ne kadar yüksek miktarlarda zam yaptığını ortaya koyuyor. iPhone 13 fiyatı dolar ve enflasyonla kıyaslandığında ise durumu anlamak biraz daha kolaylaşıyor. Yani aslında Apple durduk yere zam yapmıyor.

Apple ürünleri pahalı

Standart iPhone 13’ün 128 GB modeli Türkiye’de satışa ilk çıktığında 11 bin 999 TL gibi bir fiyata sahipti. Dolar kuru 8,86 TL olarak işlem görüyordu. Aylık enflasyon ise yüzde 1,25 olarak belirlenmişti. Bu durumda iPhone 13 değişiminin bugün ile kıyaslandığında aslında normal olduğunu görüyoruz.

Apple ürünlerinde pahalılık tartışmaları devam ediyor

ABD’li teknoloji devi tarafından yapılan zamlar elbette kullanıcılarda büyük bir ekonomik problem yaratıyor. Ancak hem dolar kuru hem de enflasyon yapılan zamların çok fazla olmadığını gösteriyor. Türkiye’de resmi olmayan rakamlar enflasyonun yüzde 120 seviyelerini bile geçtiğini söylüyor.

Muhtemelen önümüzdeki aylarda benzer tartışmalar devam edecek. Fiyatların yüksek olması nedeniyle Apple kullanıcıları tarafından topa tutulacak. Peki sizce Apple fiyatlarını bu kadar yükseltmekte haklı mı?

İlgili Haberler:

>> Apple Sendikalaşmaya Karşı Büyük Savaş Başlatıyor: Ortalık Fena Karışacak

>> Apple Elektrikli Aracı İçin Dahice Patentler Alındı: İşte O Patentler