DuckDuckGo Android Gizliliğini Sonuna Kadar Savunacak: Arama Motorları Tüm Verilerimizi Çalıyor

DuckDuckGo Android gizliliğini

DuckDuckGo Android gizliliğini koruyacağı son derece önemli bir proje açıkladı. Bu yeni özellik sayesinde gizliliği korumak çok daha kolaylaşacak. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm ayrıntılara birlikte bakalım.

Küresel çapta gizlilik en büyük problemlerden bir tanesi oldu. Arama motorlarında veya çeşitli web sitelerinde girdiğimiz bilgiler daha sonradan veri olarak çekiliyor. Bazıları bunu çeşitli platformlarda satışa sunuyor. Kimileri ise bunun yerine daha çok reklam göstermeyi tercih ediyor.

Tüm durumlarda da zararlı çıkan yine kullanıcı oluyor. Apple bu konuda önemli bir değişiklik yaratmayı başardı. Uygulama takibinde şeffaflık sistemi ile birlikte arka planda verilerin çalınması engellendi. Şimdi ise arama motoru ve web tarayıcısı olan DuckDuckGo son derece önemli bir gelişmeye imza attı.

DuckDuckGo Android gizliliğini yeni aracıyla koruyacak

Bu platform App Tracking Protection isimli bir aracı getirdi. Bu araç ile birlikte artık kullanıcılar çok daha gizlilik odaklı işlem yapabilecek. Normal şartlarda uygulamalar arka planda sizin verilerinizi çalıyor. Bu arama motoru ve web tarayıcısı ise böyle bir sorun yaşanmasını engelliyor.

DuckDuckGo Android gizliliğini

DuckDuckGo tarafından geliştirilen bu yeni sistem arka planda çalışacak. Veri akışı olduğunda bunu engelleyecek. Yani arka planda sizden veri çalmaya çalışan tüm uygulamalara müdahale edilecek. Böylece çok daha güvenli bir internet kullanımı ortaya çıkacak. Size ait verilerin ele geçirilip reklamlar için kullanılması engellenecek.

Arama motorları hakkında önemli araştırma sonuçları

DuckDuckGo tarafından deneme yapılırken çok ilginç veriler elde edildi. Mesela uygulamaların yaklaşık olarak yüzde 87 gibi bir bölümünün Google platformuna veri aktardığı görüldü. Ayrıca uygulamaların yine yüzde 68’i Facebook platformuna kullanıcı verilerini iletiyor. Yani neredeyse hiçbir uygulama güvenilir değil.

Gizlilik bakımından DuckDuckGo şimdilik iyi gibi görünüyor. Platformun sunduğu yeni aracı kullanmak istiyorsanız üst köşede yer alan ayarlar bölümünden araçlar kısmını açmanız gerekiyor. DuckDuckGo uygulamasını indirerek işe başlayabilirsiniz. Peki siz gizlilik hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Acer, yeni Chromebook sertifikalı bağlantı istasyonu ile iş dünyasına yöneldi

>> Mozilla Firefox Kullanıcı Sayısı Korkunç Bir Düşüş Yaşadı: Google Chrome Karşısında Çaresiz Kaldı