Çalışırken Bunu Yaparsanız Tazminatsız Kovulabilirsiniz: Kesin Karar Verildi

Z kuşağı evden çalışmak

Çalışırken bunu yaparsanız tazminatsız kovulma ihtimaliniz ortaya çıkabilir. Konuyla ilgili bir Yargıtay kararı herkesi şaşırttı. Hadi gelin merak edilen tüm ayrıntılara birlikte göz atalım.

Birçok kişi çalışırken kendisini güvende hissediyor. İşten kovulması ile birlikte ödenmesi gereken tazminat büyük bir güvence sunuyor. Bu durumun farkında olan çalışanlar kendisini daha fazla güvende hissediyor. Ancak işi abartanlar olduğunu söyleyebiliriz. Bununla ilgili yaşanan bir olay dikkatli olunması gerektiğini gösterdi.

Herhangi bir iş yerinden tazminatsız kovulmanız için yapmanız gerekenler taciz, fiziksel veya sözlü şiddet gibi davranışlardır. Bunları yaparsanız tazminatsız kovulabilirsiniz. Ancak yeni alınan bir karar ile birlikte iş saatlerinde haber okumanın kovulma nedeni olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu kararı yüksek mahkeme verdi.

Çalışırken bunu yaparsanız tazminatsız işten atılabilirsiniz

Telefondan gazete okuduğu söylenen bir çalışan tazminatsız şekilde kovuldu. Yaşanan bu gelişme üzerine çalışan mahkemeye başvurdu. Kendisinin haksız olduğunu ve söylendiği gibi mesai saatleri içerisinde haber okumadığını ifade etti. Onun bu açıklamalarına rağmen mahkeme çalışanı haksız buldu.

Çalışırken bunu yaparsanız tazminatsız

Konu ile ilgili hakkını aramaya devam eden çalışan istinaf mahkemesine bu kararı taşıdı. Yaptığı hamle sonuç getirdi. Alınan karar ile birlikte bu çalışan yeniden işine geri getirildi. Ancak suçlamalar devam etti. Hatta konuyla ilgili iş yeri tarafından somut kanıtlar gösterildi. Tanıklarla birlikte doğrulanan iddialar bu çalışanın başını yaktı.

Yargıtay tarafından kesin karar verildi

İşveren konu ile ilgili yaptığı başvuruda Yargıtay tarafından haklı bulundu. Mesai saatleri içerisinde gazete okuma veya mesai saatlerine geç gelme tazminatsız kovulma nedenleri arasında sayıldı. Böylece ilk defa mesai saatleri içerisinde haber okuduğu için birisi işten kovuldu.

Yargıtay konuyla ilgili karar verdikten sonra yeni bir gündem daha ortaya çıkmış oldu. Mesai saatleri içerisinde gazete okuyan veya haber izleyenler tedirgin. Ancak Yargıtay kararı bu konuda kesin. Peki siz yaşanan tüm bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Cisco Duo Güvenlik Raporu: hibrid çalışma modeli parola kullanımını bitiriyor

>> WhatsApp Mesajların Silinmesi Konusunda Devrim Gibi Bir Çalışma Yapıyor