Dünya Ekonomik Özgürlükler Endeksi Açıklandı: Türkiye’de Durum Ne

Dünyanın en fazla sefalet

Dünya Ekonomik Özgürlükler Endeksi sonunda açıklandı. Ortaya çıkan veriler karşımıza ilginç bazı detaylar getirdi. Hadi gelin bu konuyla alakalı merak edilen tüm ayrıntılara birlikte bakalım.

2018 yılında yayınlanan bu endeks içerisinde Türkiye 100. sıradaydı. 2021 yılı verileri ise bundan çok daha farklı. Özgürlük Araştırmaları Derneği tarafından paylaşılan bu endekslere göre ülkeler hakkında bazı değerlendirmeler yapmak mümkün oluyor. Politika ve kurumlar bu tür endekslerde yukarıya doğru çıkılmasını sağlayabiliyor.

2021 yılı raporlarına bakıldığında ne yazık ki karşımıza Türkiye için olumlu bir tablo çıkmıyor. Ancak bazı ülkeler son derece iyi bir konumda olmaya devam ediyor. Mesela bunlar arasında Hong Kong, Singapur ve Yeni Zelanda başı çekiyor.

Dünya Ekonomik Özgürlükler Endeksi ülkeler hakkında ipuçları veriyor

Yapılan araştırmalara göre sağlam para, mevzuat, kamu büyüklüğü, hukuk sistemi ve mülkiyet hakları değerlendirildiğinde Türkiye 114. sırada yer alıyor. Gürcistan, ABD, Litvanya, Avustralya ve Danimarka gibi ülkeler ise ilk 10 içerisinde. Bu ülkelerin özellikle uluslararası ticaret özgürlüğü sunması listede öne geçmesini sağlıyor.

Dünya Ekonomik Özgürlükler Endeksi

Endekse bakıldığında son sıralarda yer alan ülkeler aslında pek şaşırtmadı. Yemen, Suriye, Kongo, İran ve Ceza gibi ülkeler listenin sonundaydı. En son sırada ise Venezuela var. Bu ülkeler arasında en şanssızı hiç şüphesiz Venezuela. Bildiğiniz üzere uzun bir süredir ülkede aşırı enflasyon var.

Türkiye listede kaçıncı sırada yer alıyor

Kamu büyüklüğü, sağlam para, uluslararası ticaret özgürlüğü, hukuk sistemi ve mülkiyet hakları değerlendirildiğinde Türkiye’nin toplam puanı 6,54 oldu. Yapılan bu endeks sonucunda Türkiye’nin kısmi özgür olduğu ortaya çıktı. Böylece 165 ülke arasında 114. sırada yer aldı.

Türkiye bugüne kadar en yüksek sıralamasına 2008 yılında kavuşmuştu. 6,99 puan alan Türkiye 66. sırada yer aldı. Genel olarak değerlendirildiğinde şimdilik kısmi özgür sınıfında yer aldığını söyleyebiliriz. Peki siz yapılan bu araştırma sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Türkiye Merkez Bankası Faiz Kararı Konusunda Açıklama Yaptı, Detaylar Haberimizde

>> VMware Cloud Modüler, Çoklu Bulut Hizmetleri aracılığıyla Uygulama Modernizasyonunu Hızlandırıyor


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here