Türkiye Merkez Bankası Faiz Kararı Konusunda Açıklama Yaptı, Detaylar Haberimizde

Merkez Bankası faiz konusunda

Ekonomi konusunda meraklı olanların günlerdir beklediği Merkez Bankası Faiz kararı gün içinde açıklığa kavuştu. Bakın yeni faiz nasıl şekillendi.

Türkiye CUmhuriyeti Merkez bankası faiz kararı konusunda değişikliğe gitmedi. Bugün içinde açıklanan kararla Merkez Bankası gösterge faiz oranını dördüncü ay için de değiştirmedi.

Para Politikası Kurulu, Bloomberg tarafından ankete katılan 21 analistin tamamı tarafından tahmin edildiği gibi, bir haftalık repo faizini Yüzde 19 olarak açıkladı. Türkiye enflasyonu, yükselen küresel emtia fiyatları ve koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesi nedeniyle Haziran ayında tüm tahminlerden daha hızlı bir şekilde yükseldi diyebiliriz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Temmuz veya Ağustos için borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi konusunda geçtiğimiz günlerde açıklama yapmıştı. Bu açıklamanın ardından faizlerin bir nebzede olsa düşmesi bekleniyordu fakat bugün yapılan açıklama ile geçtiğimiz dört ay ile aynı oranda gösterge faizi açıklandı.

Türkiye Merkez Bankası Faiz Kararı Dışında Açıklama Yaptı

Merkez bankası, faiz kararına ek olarak yaptığı açıklamada, “İhracattaki güçlü artış eğilimi ve aşılama programında turizm faaliyetlerini canlandıran güçlü ilerleme nedeniyle cari açığın yılın geri kalanında fazla vermesi bekleniyor” dedi.merkez bankası faiz kararı

Enflasyonist risklerin Temmuz ayına kadar yayıldığı görülürken, 14 analistten oluşan ayrı bir anket, çoğunun yalnızca 2021’in son üç ayında bir faiz indirimi beklediğini gösterdi. Dört kişi, merkez bankasının üçüncü çeyrekte parasal gevşemeye başlayacağını söylüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcioğlu, gerçekleşen ve beklenen enflasyona göre ayarlandığında pozitif bir oran sürdürme ve bankanın Yüzde 5 ‘lik enflasyon hedefi olana kadar sıkı politikayı sürdürme sözü vermesine rağmen, Mart ayında devraldığından bu yana lira dolar karşısında Yüzde 15’ten fazla değer kaybetti. Bugün açıklanan kararın ardından ise para birimi çok az değişti. Yerel saatle 15:07’de dolar başına 8.5993’te yüzde 0.3 güçlenerek işlem görüyordu.

İstanbul merkezli ekonomist Haluk Burumcekci, para otoritesinin önümüzdeki Enflasyon Raporu toplantısında mevcut yıl sonu fiyat büyüme tahminini 2 puan artırmasını bekliyor. “Merkez bankasının manevra alanı yok ve elinde kalan tek silah, faiz indirim beklentilerini ertelemek” diyor.

Merkez Bankasının faiz politikası hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşılın…

İlgili Haberler

>> Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Bitcoin’den Popüler Olacak!