Dünya Sağlık Örgütü Konuştu Yer Yerinden Oynadı

COVID20 laboratuvarda mı yapılıyor
Google News Abone Ol

Pandemi sürecini başarılı bir şekilde yürüten Dünya Sağlık Örgütü konuştu ve yer yerinden oynadı. İşte DSÖ tarafından yapılan ve ses getirmesi beklenen açıklamalar.

Salgın nedeniyle dünya genelinde 65 milyondan fazla kişi hastalandı. Bunların çok önemli bir bölümü ABD, Hindistan ve Rusya gibi ülkelerde görülse bile yine de Türkiye ciddi bir merkez haline gelmeye başladı. Şimdiye kadar sadece hasta sayısını açıklayan Sağlık Bakanlığı ise hedef tahtasında.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye sorumlusu tarafından yapılan açıklamalara göre Sağlık Bakanlığı buraya bilgileri doğru bildirmedi. Bu durum aynı zamanda kurumun Türkiye ile alakalı verilerden uzak kalmasına neden oldu. Sağlık Bakanlığı’nın en çok eleştirildiği konu ise hiç şüphesiz vaka sayılarını doğru bildirmemesiydi.

Dünya Sağlık Örgütü konuştu herkes panikledi

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalara göre, Türkiye’de durum son derece vahim. Üstelik onların bu verilerin farkında olmaması ise trajedinin boyutunu artırdı. Sağlık Bakanlığı semptom göstermeyenleri vaka sayısı içerisine dahil etmedi. Bu durum Türkiye’de vaka sayısının 6 bin civarında kalmasına neden oldu.

Dünya Sağlık Örgütü konuştu

ABD Rusya ve Avrupa ülkelerinde her gün 30 bin civarında vaka çıkarken Türkiye’de yalnızca 6 bin vakanın olması halkta rehavet yaşattı. Bu durum salgının daha fazla yayılmasına neden oldu. Halk Türkiye’de salgının çok fazla artmadığını düşünerek tedbirleri bir miktar geri plana attı. Dünya Sağlık Örgütü konuştu ve bu durumun Türkiye’de işlerin kontrolden çıkabilmesine neden olacağını söyledi.

DSÖ Türkiye sorumlusu Irshad Ali Shaikh tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa Türkiye, verilerin önemli bir bölümünü sakladı. Yani her gün aslında 24 bin vaka eksik açıklanmış oldu. Sağlık Bakanlığı’na bu durum sorulduğunda semptom göstermeyenlerin vaka olarak görülmediği ifade edilmişti.

Fazlasıyla hassas bir dönemden geçiyoruz ve en ufak bir bilgi yanlışlığı bile çok ciddi sorunlara neden olabiliyor. O yüzden tüm gözler buraya çevrildi diyebiliriz. DSÖ tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa, Türkiye şu anda başarılı bir önleyici politika izliyor. Ancak ilerleyen zamanlar için başka hataların da yapılma ihtimali var.

İlgili Haberler:

>> Türkiye’ye Koronavirüs Aşısı Verilmeyecek İşte Nedeni

>> Koronavirüs Aşısının Yan Etkileri Neler? Aşı Yaptıranlar Anlattı


CEVAP VER