Türkiye’ye Koronavirüs Aşısı Verilmeyecek İşte Nedeni

Bilim insanları vaka sayıları
Google News Abone Ol

Gelen son bilgilere göre Türkiye’ye Koronavirüs aşısı verilmeyecek. Özellikle son dönemlerde bu büyük bir tartışma yaratacak gibi görünüyor.

Sosyal ve ekonomik problemlere neden olan Koronavirüs, hayatımızdan bir türlü çıkmıyor. 2020 yılı itibarıyla büyük bir hayal kırıklığı yaşatan bu salgın, her geçen gün daha fazla yaygınlık gösteriyor. Çin aşısının bu alanda az bile olsa katkı sunacağı düşünülürken görünen o ki onu bile bulamayabiliriz.

Son günlerde haber sitelerini takip ediyorsanız muhtemelen Çin aşısı ile alakalı birçok spekülasyon olduğunu görmüşsünüzdür. Komplo teorilerinin adeta merkezi haline gelen Çin aşıları kalitesiz görülüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin koca tarafından yapılan açıklamalar bize yeni bir tehlikenin olduğunu gösteriyor.

Türkiye’ye Koronavirüs aşısı verilmeyecek iddiaları ortalığı karıştırdı

Sağlık Bakanı Fahrettin koca tarafından yapılan açıklamalara göre Çin aşısı Türkiye’ye verilemeyecek. Küresel olarak 1.5 milyondan fazla kişinin ölmesine neden olan Koronavirüs, ne yazık ki her ülkeyi hazırlıksız yakaladı. Bu nedenle birçok ülke kendi aşısını geliştirmekte bile zorlanıyor.

Türkiye'ye Koronavirüs aşısı

Almanya ve ABD merkezli şirketler tarafından üretilen aşılar Türkiye’nin ana alım merkezleri olacaktı. Ancak bu ülkelerin daha çok Avrupa merkezli bir dağıtım izlemesi dünya genelinde hayal kırıklığı yarattı. Bu tür aşılara ulaşamayanlar Çin tarafından üretilenlere yöneldi. Ancak bu başka tartışmaların ortaya çıkmasına neden oldu. Türkiye’ye Koronavirüs aşısı verilmeyecek haberleri ise başka bir tartışma yarattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “En güvenilir olan geleneksel yöntemle geliştirilen inaktif aşı türü. Bu, üretimi kolay olmayan, maliyeti yüksek bir aşıdır. İnaktif aşılar, farklı hastalıklar için uzun yıllardır ülkemizde uygulanmakta olan ve uzun dönem güvenlilikleri bilinen aşılardır. Diğer aşı, yani mRNA aşısı genetik yoldan etki eden ve daha kısa sürede üretilebilen bir aşıdır” ifadelerine yer vermişti.

Ancak onun bu aşı ile alakalı söylediği olumlu sözler, açıkçası toplumun bazı kesimleri tarafından pek kabul görmedi. Başka bir sorun ise Çin aşısının yeterli seviyede üretilmemesi nedeniyle Türkiye’ye az sayıda aşı gönderilmesi oldu. Bakalım tüm bu tartışmalar arasında Koronavirüs aşısı ile alakalı yol alınabilecek mi.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Aşılarına Hacker Saldırıları Devam Ediyor

>> Koronavirüs aşısı olacak kişiler Sağlık Bakanlığı tarafından açıkladı


2 YORUMLAR

  1. Buna ancak Hassitr derim.sebebi Aşı ile ilgili üç aşama olduğunu söyledi eğer ithal edilmemiş olsa bunu söylemez kendini gündeme getirmek için böyle yalanlara sarılma BARIŞ YARKADAŞ TUNCAY ÖZKAN gibi birinci aşama Sağlık personels ve diğer personeleller,ikinci aşama en az bir kronik hastalığı olan ve 65 yaş üstü hastalar bu aşı çinin kendine yetse sana 10 nilyon aşıyı satmaz,kendi kafandan uydurma

CEVAP VER