Koronavirüs Aşısının Yan Etkileri Neler? Aşı Yaptıranlar Anlattı

Mansur Yavaş Ankara koronavirüs
Google News Abone Ol

Son zamanlarda en çok tartışılan konulardan birisi de hiç şüphesiz koronavirüs aşısının yan etkileri oldu. Hadi gelin konuyla alakalı tüm detaylara birlikte bakalım.

Tüm dünyada ağır etkiler göstermeye devam eden Koronavirüs için herkes bir çözüm arıyor. Hem yayılma hızını düşürebilmek hem de bu virüsten dolayı ölen kişi sayısını azaltmak en büyük amaçlar arasında yer alıyor. Dünya genelinde ABD ve Almanya başta olmak üzere birçok ülke duruma çare bulmak için adeta yarış içerisinde.

Bugünlerde virüsün çaresi olarak en fazla tartışılan konu ise hiç şüphesiz aşı çalışmaları oldu. Bazıları aşı çalışmalarının büyük yan etkilere neden olacağını düşünürken bazıları ise çeşitli komplo teorileri ortaya atıyor. Ancak hiçbirisinin belirli bir bilimsel dayanağı yok diyebiliriz. Geneli çeşitli komplo teorilerine dayanıyor ve bazen yok artık dedirtebiliyor.

Koronavirüs aşısının yan etkileri gönüllülerden dinlemek gerekiyor

Bazıları bilimsel çalışmalarda öncü olabilmek için aşırı çalışmaları ile alakalı gönüllü olabiliyor. Bu tür kişiler hem bilimin gelişebilmesi hem de aşı ile insanlığın eski haline dönebilmesini istiyor. Bunlardan bir tanesi de Doçent Doktor Ümit Savaşçı oldu.

Koronavirüs aşısının yan etkileri

Bu bilim insanı yaptığı açıklamalarda ilk başta aşı vurulduktan sonra ikinci dozun uygulandığını ifade etti. Her bir doz arasında 21 gün fark vardı. Koronavirüs aşısının yan etkileri ile alakalı önemli detaylara yer verdi.

  • Her şeyden önce hafif bir sersemlik ve kas ağrısı yapıyor.
  • İlk başlarda olmasa bile daha sonradan bulantı tarzı belirtiler ortaya çıkabiliyor.
  • Ayrıca vücudun bazı bölümlerinde çeşitli ağrılar hissediliyor.
  • Aşı olduğunuzda saatler süren bir imza aşaması başlıyor ve bilgilendirme sonrasında aşı uygulanıyor.

Ona göre hastalığa yakalandığınızda ortaya çıkacak problemler bunların yanında çok daha büyük kalıyor. Yani aşı olmak her türlü daha avantajlı. Koronavirüs aşısının yan etkileri gönüllüler tarafından ifade edildiğine göre sadece bir iki gün sürüyor ve çok fazla etki göstermiyor. Peki siz eğer aşı Türkiye’ye gelirse kullanacak mısınız? Cevabınızı yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Türkiye Koronavirüs Aşı Fiyatı Belli Oldu İşte Merak Edilen Tüm Detaylar

>> Koronavirüs aşısı olacak kişiler Sağlık Bakanlığı tarafından açıkladı


CEVAP VER