Dünyanın En Değerli Markaları Bakın Hangileri Oldu: Listede Sürpriz Var

Avrupa'da en fazla yatırım

Dünyanın en değerli markaları her yıl değişiyor. Yapılan yeni bir araştırma ise karşımıza ilginç bir tablo çıkardı. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen bütün detaylara birlikte göz atalım.

Küresel çapta oldukça değerli markalar var. Amazon, Apple, Google veya Microsoft gibi şirketler en değerliler olarak görülüyor. Ayrıca piyasa değerinin beklenenden kat kat daha hızlı bir şekilde yükselten markalar göze çarpıyor. Mesela TikTok bunun en canlı örneklerinden bir tanesi. Ancak yapılan listelere bakıldığında ağır abi dediğimiz şirketlerin hep ön planda olduğu görülüyor.

Listeye bakıldığında bizleri ilk sırada Amazon karşılıyor. E-ticaret alanında yaptığı devrimsel nitelikteki çalışmalar ile birlikte şirket 684 milyar dolar düzeyinde bir değer kazandı. 2019 yılında Interbrand’ın, 2020 yılında Global Brands ve Forbes’un en değerli markalar listesinde hep zirvedeydi.

Dünyanın en değerli markaları kıyasıya rekabet ediyor

Yapılan araştırmalar sonucunda değeri en fazla olan markalardan ikincisi Apple seçildi. Sadece akıllı telefon alanında değil aynı zamanda yazılımsal konuda da ciddi bir gelişim kaydeden firma küresel çapta büyük bir değere sahip. Yapılan çalışmalarda Apple markasının tahmini değerinin 611 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

Dünyanın en değerli markaları

İlk 2 şirket belli olduktan sonra gözler üçüncüsünde çevrildi. Gelen son detaylara göre Google, 457 milyar dolar değer ile birlikte üçüncü oldu. Son dönemlerde yeni ürünler geliştirmeyi başaran Google vazgeçilmez platformlar içerisinde yer alıyor. Ayrıca Android bu şirketin değerini büyük oranda artırıyor. Microsoft ise ondan hemen sonra 410 milyar dolarla listede yer aldı.

En değerli markalar listesi sürekli değişiyor

Liste sürekli olarak değişiyor. Ancak zirvedeki ilk üç çok nadiren değişiklik gösteriyor. Facebook, Alibaba, Visa, McDonald’s ve MasterCard gibi şirketler listede yer alan diğer firmalar içerisinde yer alıyor.

Genel olarak bakıldığında burada yer alan şirketlerin ABD merkezli olması dikkat çekiyor. Kendi ülkelerinde yakaladıkları başarıları küresel olarak elde edebiliyorlar. Peki siz bu liste hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Apple Kan Şekeri ve Vücut Isısı Ölçebilecek: Yepyeni Bir Donanım

>> TikTok Yeni Gizlilik Politikası İle Tüm Verileri Toplayabilecek: Çin Bilgilerinizi İstiyor