Eğer Bu Antivirüs ve QR Kod Uygulamaları İndirdiyseniz, Güvenliğiniz İçin Derhal Silin!

Antivirüs uygulamalarını neden indirir ve kurarız? Hem PC hem de akıllı telefon gibi cihazlarımızın güvenlikleri için, değil mi? Peki ya o indirdiğimiz uygulama, ya asıl virüsün ta kendisini barındırıyorsa? Google Play Store’da yer alan “antivirüs uygulaması” görünümlü bir uygulama, dijital bankacılık hesaplarınıza göz dikmiş durumda. İşte detaylar…

Eğer Android işletim sistemli bir akıllı telefon ya da akıllı tablet kullanıyorsanız, virüslerden ve diğer zararlı içeriklerden korunmak için tercih edebileceğiniz pek çok güvenlik yazılımı mevcut. Örneğin, tercih yaparken bilinir, büyük markaları tercih edebilirsiniz. Google Play Store’da yer alıyor diye “Nasılsa her uygulama güvenlidir” diye düşünmeyin, çünkü öyle bir durum söz konusu değil.

PhoneArena’da yer verilen bilgilerde, Android kullanıcılarının Google Play Store’da yer alan “Antivirus, Super Cleaner” isimli uygulamayı kesinlikle indirmemeleri öneriliyor. Eğer bu uygulamayı zaten indirdiyseniz bir an önce silmeyi, hatta telefonunuzu sıfırlamayı ve dijital şifrelerinizi yenileyerek güvenlik önlemlerinizi arttırmanızı öneririz. Neden mi?

Uzmanlar, bu uygulamanın bünyesinde “SharkBot” isimli bir trojanın olduğunu ve bunun da özellikle dijital bankacılık işlemlerinizi takip ederek sizin bilgilerinizi toplayarak yetkisiz kişilere ilettiğini belirtiyor. Bu sayede de yetkisiz kişiler, elde ettikleri bilgilerle otomatikman dijital banka hesabınıza girip paranızı çalabilir.

Eğer Bu Antivirüs ve QR Kod Uygulamaları İndirdiyseniz, Güvenliğiniz İçin Derhal Silin!

Peki ama Google Play Store’da böyle zararlı bir uygulamaya nasıl izin veriliyor?

PhoneArena sitesinde, buna şöyle bir örnek verilmiş. Antivirüs uygulamasını yüklerken sorunsuz, güvenli bir şekilde yüklersiniz. O esnada içinde aktif bir trojan yoktur, ama yükleme işlemi tamamlandıktan sonra da uygulamanın içinde trojan yüklemesi ayrıca başlayabilir. Eh, bunun sonucunda da mobil sisteminizin güvenliği tehlikeye girer.

Güvenlik tarafında dikkat çekici bir uyarı da QR kod okuyucularla ilgili!

QR kod okuyucular gittikçe yaygınlaşıyor. Uğradığınız bir kafede, giriş yaptığınız bir websitesinde, hatta bir otobüs durağında bile görebiliyorsunuz. Ama her QR kod uygulaması ve her QR kod, güvenli olmayabiliyor.

PhoneArena sitesi, Google Play Store’da yer alan “QR Code & Barcode – Scanner” isimli uygulamayı yüklememeniz gerektiği konusunda bilgi veriyor.

Bu uygulamanın içinde yer alan ve “TeaBot” adı verilen trojan, yine dijital bankacılık işlemlerinizi hedef alıyor. Dijital klavyede bir şeyler yazarken, ki bunlara banka hesap no ve şifreleriniz de dahil, bunlara yetkisiz olarak erişim elde edebiliyor.

Şimdiye kadar on binlerce kişi tarafından indirilen ve olumlu yorumlar alan uygulama, haliyle bu gibi detaylar sayesinde yeni kullanıcıları da kendine çekebilmeyi başardı.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Yüzünden Toplamda Kaç Kişi Öldü? Önlemler Hâlâ Çok Önemli!