Kovid-19 Yardım Parasını Pokemon Kartına Yatırınca Bakın Ne Ceza Aldı?

Yardım parasıyla koleksiyonluk Charizard Pokemon kartı aldı, başı belaya girdi. Bundan sonra hayatının geri kalanı da pek rahat olmayacaktır…

Amerika’nın Georgia eyaletinde, yakın zamanda ilginç bir gelişme yaşandı. Kovid 19 yardımları kapsamında küçük işletmesi ve işletmesindeki çalışanlarına destek olması amacıyla yardım aldığını söyleyen bir kişi, bu yardım parasıyla Pokemon kartı aldı ve bu da ortaya çıktı, ceza kaçınılmaz oldu.

Georgia eyaletinde yaşayan bir adam, 3 senelik hapis ve para cezasına çarptırıldı. Bunun gerekçesi ise, yardım parası olarak aldığı parayla Pokemon kartı satın aldığının ortaya çıkması. Evet, ticari amaçla, koronavirüs pandemisinde ayakta kalmayan küçük bir işletmeye yardım amacıyla başvuruda bulunuyorsunuz ve o parayla bir oyun kartı satın alıyorsunuz… Eh, bunun karşılığında ceza olacağı zaten en başından belliydi.

Vinath Oudomsine isimli adam, 31 yaşında ve ufak ölçekteki işletmesine destek olması amacıyla 85 bin dolarlık kredi talebinde bulundu. Başvurusu kabul edilen adam, TL olarak hesapladığımızda 1.2 milyon TL parayı aldı. Bu para, pandemi sürecinde işletmelerin desteklenilmesi, yani işçi maaşları ve kira gibi giderlerin karşılanabilmesi için veriliyor. 31 yaşındaki adam ise, başka bir şey yaptı.

Kovid-19 Yardım Parasını Pokemon Kartına Yatırınca Bakın Ne Ceza Aldı?

Oudomsine, yardım parasının yaklaşık 58 bin dolarlık kısmını ilk baskı Charizard kartını satın almak için harcadı. Holografik görünümü olan bu Pokemon kartı, 9.5 puana, yani iyi bir kondüsyona da sahip.

Amerika Bölge Mahkemesi hakimi Dudley H. Bowen, bu olayın ortaya çıkması sonucunda, 85 bin dolarlık tazminat ve 3 sene hapis cezasına ek olarak, 31 yaşındaki adama bir de 10 bin dolarlık ek ödeme cezası verdi. Tüm cezalar tamamlandıktan sonra, Oudomsine’in denetimli tahliye olacağı belirtiliyor. Yani takip devam edecek. Bu arada adam, büyük para harcadığı Charizard Pokemon kartını da dava kapsamında vermeyi kabul etti.

Ülkemizde maske yasakları esnetildi! Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Koronavirüs önlemleri kapsamında geçtiğimiz günlerde şu açıklamayı yapmıştı:

“Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse ve mesafe kuralına uyum gösterilebiliyorsa maske takmak artık şart değil. Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşa girişte HES kodu kontrolü yapılmayacak. Hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek. Okullarda, iki vaka çıkması halinde sınıfın kapatılması şeklindeki uygulamaya artık gerek görülmemektedir. Pozitif çıkan öğrencinin izole edilmesi yeterli bulunacak ve eğitim devam edecektir.”

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Yüzünden Toplamda Kaç Kişi Öldü? Önlemler Hâlâ Çok Önemli!