Ehliyet ve Pasaport Ücretleri Zamlandı İşte Yeni Fiyatlar

Ehliyet ve Pasaport Ücretleri Zamlandı İşte Yeni Fiyatlar

ehliyet ve pasaport ücretleri
Google News Abone Ol

Birçok kişi tarafından beklenen ehliyet ve pasaport ücretleri sonunda zam aldı. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

Hazine ve maliye bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile birlikte yeni ücretler ortaya çıktı. Herkes pandemi nedeniyle en azından bu sene herhangi bir vergi artışı beklemezken yeni bir ekleme daha yapıldı. Artış bu yıl yüzde 9,11 olarak belirlendi. Buna göre yeni alınacak pasaport ve ehliyetlerde, yüzde 9,11 artış eklenecek.

Ekomik olarak zor durumda olan ülkeler, genellikle vergi artışına gider. Bu nedenle Türkiye’de de önemli ölçüde vergi artışlarının yaşandığı görülüyor. Buna göre ortaya çıkan yeni zamlı fiyatlar vatandaşı memnun etmeyecek gibi görünüyor.

Ehliyet ve pasaport ücretleri süresine göre zam alacak

Ehliyet veya pasaport verildiğinde genellikle bunun süresine bakılır. Sadece ehliyetlerde hangi sınıf olduğu daha önemlidir. Mesela 2020 yılında 751,70 lira olan B sınıfı ehliyet harcı gelecek yıl 820,10 TL’ye çıkarılacak.

ehliyet ve pasaport ücretleri

Pasaport harçları ise yine zam gelen bir diğer alan oldu. Buna göre 6 ay geçerlilik süresi olan pasaportların harcı 227,20 TL olacak.

  • 1 yıl harç ücretleri 332,10 TL.
  • 2 yıl harç ücretleri 542,20 TL.
  • 3 yıl geçerli olan harç fiyatı 770,20 TL.
  • 3 yıldan uzun süreli pasaportları için ise 1085,40 TL harç ücreti alınacak.

Genel olarak bakıldığında ehliyet ve pasaport ücretleri ile ilgili aslında her yıl zam yapılmayabilir. Ancak son dönemlerde her yıl vergi zammı yapılması neredeyse kanun haline geldi. Tüm bunlara ek olarak başka alanlarda da zam yapılacak gibi görünüyor.

Bundan sonraki süreçte motorlu taşıtlar vergisi ile birlikte, idari para cezaları üzerinden de bazı artışların yaşanması bekleniyor. Ancak her yıl ne kadar zam yapılacağı bir kurul tarafından belirleniyor. Bu kurul zamların ne kadar yapılacağını belirliyor. Cumhurbaşkanı bu zamları yeniden değerlendirme yetkisine sahip.

Sizce bunlardan alınan vergiler yüksek mi? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Kimlik Kartları ve Ehliyet Birleşiyor: İşte Merak Edilen Bütün Detaylar!

>> 2021 Yılında Yapılacak Zamlar Ortaya Çıktı Liste Çok Kabarık


CEVAP VER