Elektrikli Otomobil Fiyatları Sert Yükselecek: Beklentileri Aşabilir

Foxconn elektrikli araç

Elektrikli otomobil fiyatları çok ciddi bir yükseliş yaşayabilir. Özellikle son dönemlerde ortaya çıkan gelişmeler bunu neredeyse kesinleştirdi.

.

Dünyanın en büyük enerji kaynaklarına sahip olan Rusya, Ukrayna’yı işgal etti. Yaşanan bu gelişmeler Rusya’nın ekonomik açıdan çökmesine neden oldu. Her ne kadar ülke resmi olarak ekonomik çökme yaşadığını açıklamasa bile yine de yaptırımlar bunu gösteriyor. Fakat işin çok daha önemli bir boyutu var.

Hem dünyada hem de Türkiye’de her gün pompa fiyatlarına ciddi oranlarda zam geliyor. Otomobil sürücüleri ortaya çıkan bu zam haberleri nedeniyle alternatif kaynaklara yöneliyor. Bu durum fiyatların aynı kalmayacağını gösteriyor. Özellikle elektrikli otomobillerin çok sert bir fiyat artışı yaşama ihtimali var.

Elektrikli otomobil fiyatları cep yakacak

Her ne kadar tüm dünya gözünü benzin fiyatlarına çevirse bile aslında işin farklı bir boyutu var. Nikel fiyatları çok kısa bir süre içerisinde 4 kat artış gösterdi. Mesela Rusya’nın Ukrayna’ya girmeden önce en büyük nikel tedarikçilerinden bir tanesi olduğu biliniyor. Fakat yaşanan savaş ile birlikte genel bir kaygı havası oluştu.

Elektrikli otomobil fiyatları

Nikel fiyatlarında çok ani bir şekilde 100 bin dolar rekoru kırıldı. 24 bin dolar seviyesinden 100 bin dolar düzeyine kadar çıkması Londra metal borsası nikel işlemlerinin askıya alınmasına neden oldu. Nikel elektrikli araçların bataryaları için en önemli materyal olarak biliniyor. Bu durum elektrikli otomobillerin fiyatlarında çok ciddi artışlara neden olacak.

Alternatif batarya teknolojileri geliştiriliyor

Her ne kadar çok gündeme gelmese bile alternatif hammaddeler üzerinden çeşitli bataryalar geliştiriliyor. Neredeyse her ay farklı bir batarya haberi ile karşı karşıya kalıyoruz. Fakat hiçbirisi nikel kadar iyi bir performans gösteremiyor. Bu durum fiyatlara da yansıyor.

Savaş ortamının bir süre daha devam etmesi nikel üretimini önemli ölçüde düşürecektir. Böylece hem bu metalin hem de elektrikli araçların fiyatı artmaya devam edecek. Bakalım Tesla ve diğer üreticiler bu konuda nasıl bir tepki verecek.

İlgili Haberler:

>> Elektrikli Araç Üretiminde Devler Ne Durumda? Yeni Rapor Yayınlandı

>> Elektrikli Otomobil Türkiye’de Büyük Talep Görmeye Başladı

. . . . .