Elektrikli Otomobil Türkiye’de Büyük Talep Görmeye Başladı

Otomobil fiyatlarında bir yükseliş

Elektrikli otomobil Türkiye’de son dönemlerde çok büyük bir talep görmeye başladı. Özellikle bazı modeller diğerlerine göre biraz daha ön plana çıkıyor. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Türkiye’de elektrikli araç sektörüne büyük bir rağbet yok. Fakat her geçen gün talebin çok ciddi şekilde arttığını görüyoruz. Bu durum sadece Türkiye için değil aynı zamanda dünyanın tamamında geçerli. Özellikle Avrupa Birliği tarafından alınan tamamen elektrikli araçlara geçiş kararı böyle bir sonucun ortaya çıkmasını sağladı. Tüm otomotiv markaları elektrikli modellere geçmeye çalışıyor.

Yüksek bir ihtimalle 2030 yılından itibaren dünyada elektrikli araçlar hakim olacak. Türkiye’de ise bu süreç biraz daha yavaş işleyebilir. Yüksek vergiler ve yetersiz altyapı nedeniyle yaşanan aksaklıklar elektrik devrimini yavaşlatıyor. Elektrikli SUV üreticisi olan SKYWELL bu konuda son derece önemli çalışmalara yer veriyor.

Elektrikli otomobil Türkiye’de yaygınlaşıyor

Türkiye’de beklenenden daha fazla ilgi görmeyi başaran SKYWELL ET5 kısa bir süre içerisinde iyi bir satış rakamı elde etti. Yaklaşık olarak 4 ay içerisinde 270 civarında sipariş alındı. Sadece bu bile elektrikli otomobiller konusunda Türkiye ile ilgili olumlu bir görüşün ortaya çıkmasını sağladı.

Elektrikli otomobil Türkiye'de

2022 yılının Şubat ayı sonu itibariyle ilk müşteri teslimatları yapılacak. Tamamen elektrikli olan bu araçlar geniş bir kesim tarafından ilgi görüyor. Ayrıca 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde 270 sipariş alınması olumlu bir gelişme. Bu aracın tanıtımı Kasım 2021 tarihinde yapılmıştı. Tanıtım tarihinin üzerinden çok geçmeden satışa sunuldu.

Elektrikli araç teknolojileri daha fazla geliştirilmeli

Elektrikli araçlar sadece yakıt üzerinden değerlendirilmiyor. Aynı zamanda içerisinde büyük bir teknoloji barındırıyor. Özellikle Türkiye gibi ülkelerde elektrikli araçlar için yeterli düzeyde altyapı bulunmaması bu teknolojiyi engelliyor.

Tüm bunlara ek olarak bataryaları dolduracak elektrikli şarj istasyonları ülkede yeterli düzeyde değil. Tüm bu olumsuz koşullar düzeltilirse elektrikli araçlar Türkiye’de de daha fazla kullanılacaktır.

İlgili Haberler:

>> Apple Elektrikli Otomobil Bakın Hangi Özelliğe Sahip Olacak

>> Toyota Yeni Elektrikli Otomobil Patenti Büyük Konfor Sağlayacak