Elektrikli Otomobil Sektörünü Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?

Elektrikli otomobil sektörünü

Elektrikli otomobil sektörünü son derece ilginç bir gelecek bekliyor. Hadi gelin konuyla ilgili detaylara birlikte bakalım.

Günümüzde elektrikli otomobiller ilginç bir dönemden geçiyor. Özellikle içten yanmalı motorlara karşı bu tür modellerin önemli bir alternatif olduğu ifade ediliyor. Çevreci ve karbon salınımını sıfıra indirmek isteyen otomobil markaları bu tür modellere yöneliyor.

Her ne kadar elektrikli araçlara yeşil dostu gözüyle bakılsa bile aslında onların karbon sıfır noktasında olmadığını görüyoruz. Yani henüz çevreyi kirletmeye devam ediyorlar. Fakat elektrikli araçların diğerlerine göre bu konuda daha çevreci olduğu ifade ediliyor

Elektrikli otomobil sektörünü neler bekliyor?

Özellikle son dönemlerde birçok otomotiv markası tamamen elektrikli yöntemlere geçmeye çalışıyor. Elbette Volkswagen ve Toyota gibi markaların bu tür dönüşümlere karşı çıktığını da görüyoruz. Fakat 2030 yılından itibaren üretilen araçların çok önemli bir bölümü elektrikli olacak.

Elektrikli otomobil sektörünü

BMW en hararetli çalışan markalardan bir tanesi. Şirket bütün tedarik zincirlerini yeşil yapmak için can havliyle çalışıyor. Karbon ayak izlerini yüzde 80 oranında azaltması bile büyük bir öneme sahip. Bir otomotiv markasının yeşil dostu olması sadece kendisini değil aynı zamanda hammadde üreticilerini de etkiliyor.

Elektrikli otomobiller tamamen yeşil olmanın peşinde

Bütün otomobil markaları elektrikli modeller üretmenin peşinde koşuyor. Böylece daha yeşil bir üretim ekosistemi kurulmak isteniyor. Mesela Avrupa Birliği araçları 2030 yılı hedefini koymuştu. Birlik içerisinde 2030 yılından itibaren artık sadece elektrikli araçlar satılacak.

Elektrikli otomobil sektörünü sadece 7 yıl içerisinde bile çok ciddi bir şekilde değişmiş halde bulacağız. Aksi halde tüm dünyada birbirinden korkunç iklim krizleri yaşanabilir. Her ne kadar kolay bir şekilde bu sektörün gelişeceği söylense bile aslında batarya teknolojisinden kendi kendine sürüş sistemlerine kadar birçok gelişmenin yaşanması gerekiyor.

Peki siz elektrikli otomobillerin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Xiaomi Elektrikli Otomobil Böyle Görünecek!

>> Dört yıl içinde küresel pazara 160 yeni elektrikli araç modeli gelecek! İşte detaylar…