Elektrikli Transit ve Transporter Türkiye’de Üretilecek!

Ford Transit modelleriyle Avrupa’nın en çok satan ticari araç markası

Dünya’nın en büyük otomobil firmalarından Ford elektrikli Transit üretimini Türkiye’de yapacak. Volkswagen Transporter da artık ülkemizde üretiliyor olacak. Daha önce firma, 2030’a kadar tüm üretimini elektrikli araçlara taşıyacağını açıklamıştı.

Ford yeni Transit Custom minibüsünün Avrupa pazarına yönelik yeni versiyonunu 2023 yılında ülkemizde üretecek. Böylece 2023 yılından itibaren aracın tamamen elektrikli ve hibrit versiyonları da yine Türkiye’de üretiliyor olacak.

Bu yeni hibrit ve tam elektrikli modeller de geleneksel modeller gibi ülkemizde Ford Otosan fabrikalarında üretiliyor olacak. Konu ile ilgili açıklama Ford’un resmi sitesinde de yer aldı.

Ford Otosan bununla birlikte Ford Transit modellerinin yanında Volkswagen Transporter modellerini de üretecek. Bu araçlar Ford ile Volkswagen arasındaki anlaşma gereği Transit’in Transporter adını taşıyan versiyonları olacak. Bu gerçekten çok önemli bir haber. Transitler ile Transporterlar arasındaki onlarca yıldır yaşanan rekabet artık bir iş birliğine dönüşüyor. Volkswagen daha önce Transporter modellerini Hanover Almanya’da üretiyordu. Bu araçlar da artık ülkemizde üretilecek. Transit ailesinin tüm üyeleri; elektrikli Transit Custom, Tourneo Custom da ülkemizde üretilmeye devam edecek.

Ford Elektrikli Transit modelleriyle Avrupa’nın en çok satan ticari araç markası olmayı sürdürme amacında

Ford, Avrupa ticari araç pazarının %15 kadarını kaplıyor. Bu da markayı kıtanın en büyüğü haline getiriyor. Firma ayrıca, 56 yıldır bu liderliği başka bir markaya kaptırmamış durumda. Bunda Transit’in de yeri çok ayrı.

Geçen ay Ford, Avrupa’daki tüm model gamını 2030’da tamamen elektriğe geçirmeyi amaçladığını açıkladı. CO2 emisyonu yasaları gün geçtikçe sıkılaşıyor. Müşteriler de bu taleplerini yine bu yönde gösteriyor. Özellikle Avrupa ve Çin pazarında elektrikli araçlara büyük talep var. Bunun nedenleri temizliğinin yanında yakıtının da çok ucuz olması. Elektrikli araçlara artan talebin bir başka sebebi ise pandemi sürecinde evlere servis sektöründe yaşanan patlama. Elektrikli araçlar bu tür amaçlarda oldukça işlevsel olabiliyorlar.

Bu amaçla Ford, karbon emisyonlarını azaltmak isteyen ve kısa mesafede daha az yakıt harcayan bu araçlara olan talebe karşılık vermek istiyor. Masraflarını düşürmek isteyen şirketlere elektrikli araçlar satarak Ford büyük gelir elde etmeyi planlıyor.

Firma 2024 yılında tüm araçlarını ya elektrikli ya da hibrit yapmak amacında. Özellikle hibrit araçlar tam elektrikli araçların geleneksel araçlar karşısında büyük dezavantaj gösterdiği bazı konularda oldukça başarılı.

Diğer haberler:

>> Elektrikli Otomobiller Trafo Gücünde Olacak: İşte Yepyeni Teknoloji

>> Mini 2030 Yılında Tamamen Elektrikli Araçlara Dönebilir