RTX 3060 Madencilik Kısıtlaması Kalktı: Bir Çuval İncir Mahvoldu!

Nvidia daha önce RTX 3060 madencilik kısıtlaması durumunu aşmak için driver çözümünün yetersiz olacağını söylemişti

Oyuncuları çok sevindiren Nvidia’nın RTX 3060 madencilik kısıtlaması yanlışlıkla kalktı. “Bu önlemler kırılamayacak kadar sağlam!” iddiası yine firmanın kendisi tarafından tarih oldu.

Nvidia’nın övgü ile anlattığı madenciliği kısıtlayan özellik ilk olarak RTX 3060 ile gelmişti. Ancak bununla birlikte muhtemelen kötü niyetli yazılımcılar da bu özelliği kırmak için hummalı bir çalışmaya girmiş durumdaydı. Ancak kötü haberi üzülerek veriyoruz ki söz konusu çabaya gerek kalmadı. Bunun yerine Nvidia büyük bir hatayla bu engelin kalkmasına yol açtı. Normalde kart içindeki madencilik kısıtlaması sayesinde coin madenciliği yapanları tatmin etmemeyi amaçlıyordu.

Yaşanan büyük skandalı Nvidia sözcüsü şu cümlelerle anlattı:

“Şirket içinde geliştirme için kullanılan bir geliştirici sürücüsüne bu sınırlandırmaları kaldıran bir kod vardı. Ancak şimdi sürücüyü internetten kaldırdık.” 

Nvidia RTX 3060 kartında yer alan anti-madencilik önlemlerinin aşılamayacağından emin

Nvidia açıklamasında sürünün hemen kaldırıldığı ifade ediliyor. Ve fakat cin şişeden çıktı. Kısacası internete bir kez girmiş bir şey asla silinmeyeceğini herkes bilir. Bu yüzden bu sürücünün de artık istendiği takdirde kolayca bulunabileceği bir gerçek. Nvidia tarafından yayınlanan 470.05 numaralı beta sürücü RTX 3060 için hash rate kısıtlamasını kaldırıyor. Böylece kartın tam gücüyle ethereum üretebiliyorsunuz. Kısacası bu kartı alan madenciler bu sürücüyü kullanarak kısıtlama yaşamadan ethereum üretebilir.

Nvidia daha önce RTX 3060 madencilik kısıtlaması durumunu aşmak için driver çözümünün yetersiz olacağını söylemişti

Bu kartın tanıtım sürecinde firma kısıtlamanın kolay aşılmayacağı iddiasındaydı. Bu kısıtlamanın arkasındaki sebep madencilik amacıyla bu kartın alınmasının önüne geçmekti. Böylece oyun ve grafik işleme amacıyla kart arayışında olanlara rahat bir kanal olacaktı. GPU üreticisi, o dönem söz konusu kısıtlamanın sadece sürücü ile yapılmadığı iddiasını yineliyordu. Bununla birlikte, firma sözcüleri bu kısıtlamanın asla aşılmayacağı konusunda emindi. Ne var ki bu ifadelerin hiçbirinin gerçeği yansıtmadığı da böylece ortaya çıktı. Eğer gelecekteki kartlarda bu kısıtlama tekrarlanırsa artık kötü niyetli yazılımcılar kendinden daha emin olacaklar.

Nvidia’nın iletişim sorumlusu Bryan Del Rizzo kartın tanıtım sürecinde şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu sadece sürücü meselesi değil. Sürücü, RTX 3060 silikon ve ürün yazılımı arasında güvenli bir el sıkışma protokolüyle çalışır.”

“Acaba bu sınırlama aşılabilir mi? Eğer aşılırsa bunu kim başarır” sorularını sık sık kendimize soruyorduk. Ancak kimse buna cevap olarak Nvidia’nın kendini işaret etmemişti. Bu gerçekten de ters köşe bir sonuç oldu.

Diğer haberler:

>> Milyar Dolarlık Kripto Para Davası: Nvidia Kazanan Taraf Oldu

>> Polimer Kablo Teknolojisi Fiber Optik Hızlarıyla Yarışıyor

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here