Elon Musk Apple Uygulama Mağazası Ücretlerini Eleştirdi

Elon Musk en zenginler

Bu hafta Elon Musk yaptığı açıklamalarla Apple Uygulama Mağazası’nı hedef aldı. Kısacası Musk’ın hedefinde mağazanın yaptığı ücret kesintileri vardı. İşte Musk’ın açıklamaları…

Cuma günü Twitter’da Elon Musk’ın açıklamaları gündem oldu. Geçtiğimiz hafta Musk’ın bir dönem Apple’ın CEO’luk görevine talip olduğu iddiaları vardı. Musk öncelikle bu iddiaları reddetti. Ayrıca Musk, Epic Games ile olan davasında Apple’ın karşısında olduğunu ilan etti. Bildiğiniz üzere Epic Games, mağaza politikaları sebebiyle Apple ile davalık durumda. Musk’ın özellikle şu sözleri dikkat çekti:

“Apple uygulama mağazası kesintileri sanki internete bağlanmış global bir vergi gibi. Epic bence haklı.”

Bununla birlikte Epic ile Apple arasındaki yasal mücadele yoğun biçimde sürüyor. Epic, Apple’ın App Store’daki birçok işlemden yüzde 30 komisyon almasının karşısında. Oyun firması bu kuralların haksız ve rekabete aykırı olduğunu savunuyor. Üstelik bu dava Google ve Microsoft gibi kendi mağazası olan diğer devlerin de yakın takibinde. Ayrıca bu firmaların Apple’ı zor durumda bırakacak hamleleri de son dönemde dikkat çekti.

Elon Musk Türkiye'de yargılanabilir

Elon Musk tarafından gelen açıklamalardan sonra Epic de konu hakkında konuştu

Elon Musk’ın 58,7 milyon takipçisine bu konuyu hatırlatması taraflardan birini de harekete geçirdi. Muhtemelen bu ilgiden de yararlanmayı amaçlayan Epic CEO’su Tom Sweeney açıklamalar yaptı. Tahmin edeceğiniz üzere Sweeney iPhone üreticisine karşı sert ifadeler kullandı. Bu açıklama Elon Musk’ın tweetlerinin 25 dakika sonrasında geldi:

“Apple Vergisi, birçok kişinin düşündüğünden çok daha tehlikelidir. ‘Yalnızca iOS’ta erişilebilen dijital ürünler için geçerlidir’ diyorlar. Ancak, gelecekte tüm fiziksel ürünlerin bir de dijital varlığı olması gerekecek. Böylece Apple dünya ticaretini vergilendirecek ve denetleyecek. Apple durdurulmak zorunda.”

Ne var ki Apple tarafından bu sert açıklamalara bir cevap gelmedi. Epic ile Apple arasındaki yasal mücadele Mayıs’tan bu yana devam ediyor. Bu dava sürekli olarak ilgi çekici bilgileri de ortaya çıkarıyor. Bu yüzden gelecekte de haberlerimize konu olması kuvvetle muhtemel. Ayrıca bildiğiniz üzere yine Epic’in karşıda yer aldığı Google Play Store davası da sürüyor.

Diğer haberler:

>> 10 Kat Artacak Altcoinler Belli Oldu: Analistler Bu Kripto Paralara Dikkat Çekiyor

>> Aşı Olanlara 100 Dolar Teşvik Verilecek: Koronavirüsü Bitirmeye Kararlılar