Tesla İlk Çeyrek Gelirlerini Duyurdu: İşte Dikkat Çeken 5 Önemli Başlık

Tesla elektrikli otomobil satışlarında

Silikon Vadisi’nin otomobil firması Tesla ilk çeyrek gelirlerini açıkladı. Geleneksel otomobil firmalarının dışında firma çok farklı bir sisteme sahip. Gelin kısaca firmanın stratejisine bakalım.

Geçen sene tüm olumsuzluklarına rağmen Tesla ivmesini artırarak sürdürüyor. Özellikle Elon Musk ve Tesla ekibinin performansı, şirketin ilk çeyrek gelir raporuna yansıdı. Bununla birlikte, firmanın gelirlerinin duyurusu dün bir toplantı ile ortaya çıktı. Ayrıca firma yöneticileri merak edilen soruları da yanıtladı.

Yapılan duyuruda Tesla Model 3’ün sınıfının dünyada en çok satan otomobili olduğu bilgisi yer aldı. Üstelik firmanın açıklamalarından beş farklı kalem özellikle dikkat çekti.

Tesla ilk çeyrek raporu rekabetteki başarılarını gösteriyor

Tesla etkileyici rakamlar yayınlasa da, ilk çeyrek bazı geleceğe dair kaygıları da gösterdi. Yarı iletkenlerde yaşanan kıtlık büyük bir sorun haline gelmiş durumda. Tesla bu durumu fiyatlarını yüksek tutarak aşmaya çalışıyor. Elektrikli otomobil üreticisinin sevkiyat miktarı da bundan ciddi biçimde etkilendi. Firmanın CFO’su Zach Kirkhorn, kârlılığın buna rağmen artacağı konusunda iyimser.

Tesla araçları güvenli

Rapor gösteriyor ki Tesla geleceğe güvenle bakıyor

Bahsettiğimiz olumsuzluklara rağmen firma yükselme trendini etkileyici biçimde sürdüreceğini kanıtladı. Tesla yönetimi, gelecekte tahminen yılda ortalama %50 hacim artışını bekliyor. Hatta bunun 2021’de %50’den de fazla olması hedefi var. Böylece markanın araç teslimatı yılda 750 bin birimi aşmış olacak. Salgın ve tedarik zincirinde yaşanan olumsuzluklara rağmen Tesla, üzerindeki en büyük şikayet olan teslimat sorunlarını aşma hedefine odaklanmış durumda.

Üretim sürecini geliştirme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor

Geleneksel markalar ve yeni girişimler gün geçtikçe elektriğe daha fazla eğiliyor. Bu yüzden Tesla da gelen bu tehdide karşı bazı hamleler yaptı. Elon Musk’a göre Tesla California ve Şangay’daki iki fabrikada çalışıyor. Şimdi ise firma Berlin ve Teksas fabrikalarının 2021 içinde tamamlanması ve 2022’de üretim yapması hedefini koymuş durumda.

Elon Musk Cybertruck

2021 ilk çeyrek raporu iyi olsa da Tesla üzerindeki şüphe bulutları dağılmadı

Uzmanlar ve medya üzerinde pazarın bu yeni oyuncusu hakkında başından beri şüphelerden bahsediliyor. Firmanın yeni olmasına rağmen yaptığı agresif hamleler korkuyu, belirsizliği ve şüpheyi besliyor. Gazeteciler, otomatik pilot sebepli yaşanan kazalar sebebiyle de firmayı eleştiriyor. Elon Musk bu belirsizliğin üzerine giden gazetecilerin “kendilerinden utanmaları” gerektiğini söyledi.

Tesla Bitcoin yatırımıyla farklı hamleler deniyor

Keskin bir hamle olarak firmanın Bitcoin yatırımından da bahsetmek gerek. CFO Kirkhorn, firmanın 1,5 milyar dolarlık bir kripto para yatırımı olduğunu belirtiyor. Yönetici ayrıca firmanın elindeki birikimin %10’unu satmasıyla bunun da finansal verilerini etkilediğini hatırlatıyor.

Diğer haberler:

>> Otomobil Dünyasında Bu Hafta Neler Oldu: İşte Yaşanan Tüm Gelişmeler ( 18 – 25 Nisan)

>> Elon Musk Komedi Programı Sunacak: Miley Cyrus da Eşlik Edecek