Apple Epic Games Davası Fena Bir Yere Doğru Evriliyor

Apple Epic Games davası

Apple Epic Games davası ile ilgili bazı yeni kararlar alındı. Bu kararlar ile birlikte tartışmanın çok farklı bir boyuta ulaştığı görülüyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

ABD merkezli teknoloji devi Apple ve oyun dünyasının en iyilerinden Epic Games uzun bir süredir tartışmaya devam ediyor. Bu tartışmaların merkezinde ise Apple tarafından alınan yüksek komisyonlar var. Her ne kadar Apple böyle bir sistem geliştirmiş olsa bile yine de Epic Games oyuncuları kendi ödeme yöntemine yönlendirerek komisyonları bertaraf ediyordu.

Yaşanan tüm bu gelişmeler üzerinde Apple Fortnite oyununu App Store platformundan kaldırdı. Ayrıca Epic Games geliştirici hesabı askıya alınarak durum belirsiz hale getirildi. Konuyla ilgili Epic Games bunu beklediğini söylüyordu. Hatta bir animasyonla böyle bir beklentiye sahip olduklarını göstermişlerdi.

Apple Epic Games davası devam ediyor

Konuyla ilgili devam eden dava sürecinde yeni bir gelişme yaşandı. Mahkeme tarafından Epic Games haklı görüldü. Böylece yeniden oyunların uygulamaya gelme ihtimali ortaya çıktı. Ancak App Store tarafından yepyeni bir karar alındı. Bu karara göre App Store içerisinde herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Apple Epic Games davası

Apple konu ile ilgili verdiği bu kararı Yüksek Mahkeme gerekçesi ile sundu. Buna göre yüksek bir mahkeme gözden geçirmeden bu kararın onaylanmasının mümkün olmadığını söyledi. Hatta bununla ilgili önemli bir nedene işaret etti. Ona göre başka biri uygulama tarafından kullanıcıların yeniliklere yönlendirilmesi doğru değil. Bu linkler zararlı içeriklere sahip olabilir.

App Store değişiklik konusunda yavaş davranıyor

Mahkeme kararına rağmen Apple konu ile ilgili yavaş davranıyor. Şirket diğer markaların benzer işlemler yapmasından çekiniyor. Apple tarafından alınan yüzde 30 komisyon gerçekten de ciddi bir rakam. Eğer bu geliri kaybederse markanın gelirlerinde düşüş yaşanabilir.

Konuyla ilgili henüz Yüksek Mahkeme kararını vermedi. Ancak bu karar Apple tarihini derinden değiştirebilir. Peki sizce ikili arasında yaşanan dava sürecinde hangi taraf haklı?

İlgili Haberler:

>> Apple Bilgi Sızıntısı Yapanları Affetmiyor: Eski Çalışana Dava Açıldı

>> Twitch Hacklenme Olayı Önceden Tahmin Edilmiş: Büyük Güvenlik Skandalı