Tesla, Elon Musk Hakkındaki “Abartılı Açıklamalar” Görüşüne Katılıyor

Tesla otonom sürüş sisteminin Elon Musk tarafından yapılan açıklamalardaki kadar iyi olmadığını kabul etti

Tesla üstü kapalı da olsa Elon Musk hakkındaki “otonom sürüşü abartıyor” görüşüne hak verdi. Kısacası firma “Elon’ın attığı tweet mühendislikle örtüşmüyor” dedi.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk firmasının otomobillerinin kendiliğinden gitme yeteneklerini abartıyor. Bu cümleyi rahatça kullanmamızın sebebi firmasının da bunu kabul etmiş olması. Firmanın Califorina’daki otopilot yazılım departmanının başındaki isim bu görüşü destekledi. Özellikle firmanın bir numarasına ters düşen bu görüş yasal olarak şeffaflık sağlayan bir internet sitesinde ortaya çıktı.

Birçok olumsuz olayla zedelenen otopilot hakkındaki beklentileri gereksiz yükselten de Musk’ın kendisiydi. Ne var ki yaşanan birçok olumsuzluk gerçekleri ortaya çıkardı. Teksas’ta sürücü koltuğunda kimse olmayan bir Tesla aracının kaza yapıp iki kişiyi öldürmesinin ardından gözler firmaya döndü. Bununla birlikte resmi kurumlar da Tesla üzerinde inceleme başlattı.

Kaliforniya  otopilot yazılımı yöneticisi CJ Moore şeffaflık platformunda bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Elon’un tweet’i CJ’ye göre mühendislik gerçekliğine uymuyor.” ifadesi yer aldı. Bu ifade, Moore da dahil olmak üzere Tesla temsilcileri ile yapılan bir görüşmeden geliyor.

Tesla otonom sürüş sisteminin Elon Musk tarafından yapılan açıklamalardaki kadar iyi olmadığını kabul etti

Tesla bu görüşmede otonom sürücülerinin standartlarla karşılaştırıldığında 2. seviyede olduğunu belirtti. Buna göre ABD standartlarında 2. seviye bir sürücü gerçek bir sürücünün gözetiminden çıkmayacak biçimde sürüş yapabilir bir seviyeyi ifade ediyor. Yani burada tam bir otonom sürüşten ziyade yarı otonom sürüş noktasında kabul etmek en doğrusu.

Musk, Ocak ayındaki gelir duyurusunda yatırımcılara konuştu. Musk, “arabanın bu yıl insanı aşan bir güvenilirlikle kendi kendine gidebileceğinden son derece eminim” dedi. Görünüşe göre firmanın mühendislik ekibi bu görüşe o kadar katılmıyor. Moore yaptığı açıklamada Musk’ın Ocak ayındaki ifadelerine atıf yapıyordu.

Bu yaşanan Musk’ın mühendisleriyle ilk kez görüş ayrılığı yaşaması değil. Mart ayında da firmada Yardımcı Genel Danışman olan Eric Williams’ın Aralık’ta ifade ettiği görüşleri ortaya çıktı. Görüşmede Williams, “Otopilot ve tamamen kendi kendine sürüş gibi ifadeler sistemi yansıtmıyor. Özellikle bu sistemler aracımızı henüz otonom kılmıyor.” diyordu. Yani bu sistemler isim olarak “otonom” ifadesini kullansa da aslında değiller.

Tesla ile Teksas’ta yaşanan sürücüsüz kazayı ABD’de bazı kurumlar soruşturuyor. Soruşturmayı, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi ve Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu yürütüyor. Teksas kazası başta olmak üzere Tesla araçların karıştığı birçok olay bu soruşturmaya dahil. Firmadan ise bu konu ile ilgili yapılmış bir açıklama yok.

Diğer haberler:

>> Tesla İlk Çeyrek Gelirlerini Duyurdu: İşte Dikkat Çeken 5 Önemli Başlık

>> Otomobil Dünyasında Bu Hafta Neler Oldu: İşte Yaşanan Tüm Gelişmeler ( 18 – 25 Nisan)

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here