Elon Musk, İnsan Beynine Çip Takmaya Hazırlanıyor, İlan Verildi!

Yeni internet araştırması

Elon Musk’ın beyin çipi şirketi Neuralink, insanlı ilk deneyler için hazırlık yapmaya başladı ve şu sıralar test süreçlerinin yönetilmesi için bir yönetici arıyor.

Bildiğiniz gibi Elon Musk, pek çok farklı kuruluşun sahibi ve elektrikli otomobillerden uzay turizmi fırsatlarına kadar değişik alanlarda girişimlerde bulunuyor. Bunlar arasında “beyin çipi” düşüncesi de var. Hani bazıları “Beynimize çip takacaklar ve bizi kontrol edecekler” diye endişe eder ya, öyle ya da böyle yakında bu gerçekten de olabilir. Şu an söylenenler ise, insan yaşamının sağlıklı olarak devam ettirilebilmesi.

İnsan beynine çip takılarak yönetim ve dahası sağlanabilir

IGN’de yer verilen bilgilere göre Musk, test süreçleriyle ilgili olmak üzere Klinik Araştırma Direktörü arıyor. Musk’ın şirketi, beyin ve omurilikte meydana gelen yaralanmaları onarmak ve insanları eski sağlığına kavuşturmak için potansiyel teknolojiyi kullanmak istiyor.

Verilen iş ilanında, şu ibareler kullanılıyor:

“En yenilikçi doktorlar ve en iyi mühendislerin bazılarıyla yakın bir şekilde çalışacaksınız ve aynı zamanda Neuralink firmasının ilk klinik deney katılımcılarıyla çalışacaksınız. Firmanın klinik araştırma faaliyetlerini etkinleştirmek ve yüksek tempolu, sürekli gelişen bir ortamda yer alarak yeni bir ekibin oluşturulmasına liderlik edeceksiniz.”

Neuralink, daha önce bir maymunun beynine çip yerleştirmek için yapılan testler de dahil çeşitli hayvanlar üzerine çalışmalar yürütmüştü ve bunları sürdürüyor da. Hatta bir maymun, bu testler sonucunda “Mind Pong” gibi bir video oyununu oynamanın bir yolunu bulmuştu. Bu, insanların çip yardımıyla başka canlıları bir şekilde kontrol edebileceğinin kanıtı olabilir.

Elon Musk, İnsan Beynine Çip Takmaya Hazırlanıyor

Elon Musk, geçtiğimiz sene Twitter hesabından bir mesaj paylaşarak, şunları söylemişti:

“İlk Neuralink ürünü, felçli birinin zihin gücünü kullanarak akıllı telefonunu kontrol etmesini sağlayacak ve bunu, telefonu elleriyle kullanan birinden daha hızlı yapabilecek. Daha ileri aşama çalışmalar ise, belden aşağısı felçli birinin tekrar yürümesini bile sağlayabilecek.”

Kendi adımıza konuşmamız gerekirse, Musk’ın planları gerçekten de geleceğe dair “umut verici” planlar. Tamam, insan beynine çip takmanın korkutucu yanları da yok değil. Özellikle kötü niyetli kişilerin ellerine geçtiğinde, gerçekten çok kötü şeyler olabilir. Ama öte yandan, canlıların faydası için düşünüldüğünde pek çok hastalık ortadan kalkabilir.

İlgili Haberler:

>> iPhone SE 2022, Yanında Başka Bombalarla Tanıtılabilir!