Elon Musk ‘tan Petrol ve Gaz Önerisi! Radyasyon Tehlikesi Var mı, Önemli mi?

Tesla yapay zeka destekli

Tesla ve SpaceX gibi firmaların patronu Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden dikkat çekici paylaşımlarda bulundu. Musk’a göre enerji krizinin önlenebilmesi için yeni hamleler şart ve bunlara nükleer çözümler de dahil! Musk, radyasyon tehlikesinin ise bilinenden aslında daha az olduğunu ve bunu kanıtlayabileceğini de ekliyor. İşte detaylar…

Elon Musk, Twitter hesabından yeni mesajlar paylaşarak özellikle “enerji” tarafında son günlerde gündem belirleyen isimlerden oldu. Biliyorsunuz, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesi ve operasyonların sürüyor olması, hem insani hem de ticari boyutlarda büyük krizlere yol açıyor.

Öte yandan, Rusya’nın petrol ve doğalgaz gibi doğal enerji kaynakları tarafında en önemli oyunculardan bir tanesi olması, Avrupa ülkelerini ve Amerika’yı farklı çözümler üretmeye itiyor. Sonuçta Rusya’ya pek çok farklı konuda ambargo uygulanıyor ve özellikle ekonomik olarak yanlızlaştırılıyor.

Elon Musk 'tan Petrol ve Gaz Önerisi! Radyasyon Tehlikesi Var mı, Önemli mi?

Elon Musk, işte tam da böyle bir durum varken, Avrupa ülkeleri ve Amerika’nın petrol ve gaz üretimini arttırmak için harekete geçmesi gerektiğini belirtiyor ve olağanüstü zamanlarda olağanüstü önlemlerin alınması gerektiğine vurgu yapıyor.

Musk, Avrupa’da bulunan nükleer santrallerin de kullanılması gerektiğini belirtiyor. Atıl durumdaki santrallerin tekrar işler hale getirilmesi gerektiğini, aktif santrallerin ise kapasitelerinin arttırılması gerektiğini ifade ediyor. Zira bunun hem ulusal hem de uluslararası güvenlik için kritik önem taşıdığını söylüyor.

Elon Musk 'tan Petrol ve Gaz Önerisi! Radyasyon Tehlikesi Var mı, Önemli mi?

Peki ama nükleer enerji, güçlü olduğu kadar tehlikeli de değil mi? Örneğin, radyasyon sebebiyle hem doğa hem de canlıların ciddi zararlar görebileceğinden yıllardır bahsedilir. Hatta yakın zamanda Japonya’daki Fukushima nükleer santralinde kaza meydana gelmiş ve ortaya önemli sonuçlar çıkmıştı…

Elon Musk 'tan Petrol ve Gaz Önerisi! Radyasyon Tehlikesi Var mı, Önemli mi?

Elon Musk, bu konuya da şimdiden cevabını hazırlamış…

“Bunun yanlışlıkla da olsa bir radyasyon riski oluşturacağını düşünenler varsa, düşündüğünüz en kötü yeri seçin ve bana söyleyin. Oraya gideceğim ve orada yetiştirilen yiyecekleri televizyonda yiyeceğim. Bunu yıllar önce Japonya’da, Fukushima’dan kısa bir süre sonra yapmıştım. Radyasyon riski, çoğu insanın düşündüğünden daha da düşüktür.”

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Biliyorsunuz, ülkemizde de bir süredir nükleer santral çalışmaları var ve bu çalışmalar neticesinde, enerji tedariğinde ciddi kaynak elde edebileceğimiz tahmin ediliyor.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Yüzünden Toplamda Kaç Kişi Öldü? Önlemler Hâlâ Çok Önemli!