Otomotiv Sektöründe Fiyat Artışları Durdurulamaz Boyuta Ulaştı

Otomotiv sektöründe fiyat artışları

Otomotiv sektöründe fiyat artışları korkunç bir seviyeye geçti. Bu durumun ortaya çıkmasında birçok farklı etken var. Hadi gelin merak edilen ayrıntılara birlikte göz atalım.

Türkiye’de hizmet veren otomobil şirketleri sürekli olarak fiyat listelerini güncelliyor. Mart ayı güncellemelerine baktığımızda bizleri ilginç bir tablo karşılıyor. Yapılan güncellemeler ve fiyat artışları ile birlikte sürücüler yüksek rakamlara razı olmak zorunda kalıyor. Özellikle 300 bin TL altında kalan neredeyse hiç bir araç yok.

Şimdilik sadece 4 otomobil bu fiyatın altında alınabiliyor. Onlar dışında ne yazık ki 300 bin TL altında bir araç yok. Hem döviz kurunun artış göstermesi hem de çip krizi bundaki en önemli etkenler olarak görülüyor. Şu sıralar Türkiye’de satılan en uygun fiyatlı araçlar ise Renault Clio, Kia Rio ve Hyundai i20 gibi araçlardan oluşuyor.

Otomotiv sektöründe fiyat artışları

Özellikle son dönemlerde 300 bin TL altında alabileceğiniz araçlardan ilki Kia Picanto feel 1.0 AMT aracıdır. Bu araç 299 bin 900 TL üzerinden satışa sunuluyor. Bir diğer otomobil modeli ise Fiat egea hatchback street 1.4 fire. Bu otomobil modeli hatchback türü içerisinde mütevazi bir model.

Otomotiv sektöründe fiyat artışları

Yaşanan çeşitli gelişmeler nedeniyle fiyat artışları korkunç bir boyuta ulaşan araçlardan bazıları henüz alınabilir seviyede. Mesela Renault Clio joy 1.0 Sce aracı 291 bin 900 TL üzerinden alınabiliyor. Son olarak alabileceğiniz bir diğer otomobil modeli ise Hyundai i10 jump 1.0 MPİ. Kendi türünde genel olarak tercih edilen bir model olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatı ise 257 bin 200 TL.

Otomobil fiyatlarındaki artış durdurulamıyor

Özellikle son yıllarda otomobil fiyatları ne yazık ki bir türlü inmiyor. Hem vergilerin çok yüksek olması hem de döviz kuru nedeniyle fiyatlar giderek alınamaz boyutlara varıyor.

Bununla ilgili çeşitli KDV düzenlemeleri yapılsa bile yeterli değil. Peki sizce bu konuda nasıl bir yöntem izlenmeli?

İlgili Haberler:

>> Haftanın Otomobil Haberleri: İkinci El Otomobiller ve TOGG (21 – 28 Şubat)

>> Volvo Elektrikli Otomobil Modeli Büyük Dikkat Çekecek