Elon Musk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeniden Görüştü: Ne Konuştular?

Elon Musk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

İletişim Başkanlığı tarafından açıklandığına göre Elon Musk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında önemli bir görüşme gerçekleşti. Peki görüşmede neler konuşuldu?

SpaceX ve Tesla gibi şirketlerin CEO’su olarak bilinen Elon Musk, büyük projelere imza atıyor. Bu projeler içerisinden bazıları hayal gücünü bile zorlayacak düzeyde. SpaceX aynı zamanda Türkiye’de de bazı projeler geliştiriyor. Bu projeler arasında ilginç birkaç tanesi daha fazla ön planda.

SpaceX TÜRKSAT 5A uydusunu 8 Ocak’ta uzaya fırlatmıştı. Ayrıca yeni bir TÜRKSAT olan 5B uyduları da fırlatılmayı bekliyor. Bu uydular fırlatıldığında ise uzay alanında birkaç adım öne geçmek mümkün olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bunu bildiği için işin merkezindeki kişiyle telefon görüşmesi düzenledi.

Elon Musk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ne görüştü?

Elon Musk için uzay ve elektrikli araçlar konusu hayati önem taşıyor. Türkiye ise şu anda birçok uydusunu uzaya fırlatmak istiyor. Bu uyduların bazıları harita ve haberleşme için kullanılacak. Bir bölümünün de askeri faaliyetler için kullanılacağını söyleyebiliriz.

Elon Musk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan
Bu uyduları uzaya fırlatmanın en ucuz yolu SpaceX Falcon 9 roketlerinden geçtiği bir gerçek. Yani Türkiye’ye ait olan uyduları en ucuz şekilde fırlatabilecek şirket yine SpaceX olacak. Bu nedenle hükümet bu şirkete büyük önem veriyor. İkili arasında geçen konuşmanın önemli başlıklarından birisi de buydu.

Cumhurbaşkanı işbirliği mesajı verdi

Elon Musk henüz net bir açıklama yapmadı fakat hükümet kanadı bazı açıklamalara sahip. Elon Musk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilen görüşmede bir diğer ana gündem maddesi ise elektrikli araçlar oldu. Bildiğiniz üzere TOGG yerli aracı kısa bir süre içerisinde kullanılabilir hale gelecek. Musk’ın bu konuda neler düşündüğü merak konusuydu.

Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmesinde Musk’a hem Tesla araçlar hem de TOGG hakkında danıştılar. Ayrıca Türkiye’de Tesla kullanımının da görüşmeler arasında yer aldığı ifade ediliyor. Ancak görüşmenin büyük bir bölümünde uzay alanında işbirliği hakkında konuştular. Peki siz bu görüşme hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Elon Musk Son Gelişmeler: Dünyanın En Zengini Oldu, WhatsApp’ın Yerine Geçecek Uygulamayı Açıkladı…

>> Elon Musk, Dünyanın En Zengin İnsanı Unvanını Kaybetti