En Çok Satılan 5G Telefon Belli Oldu: Lider Şaşırtmadı!

Galaxy A52s

Ağustos 2021 yılında piyasaya sürülen model en çok satılan 5G telefon oldu. İşte ayrıntılar.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Samsung Galaxy A52s modeli piyasaya sürülmüştü. Şubat 2022’de yapılan araştırmaya göre, söz konusu model, en popüler 5G telefon haline geldi. Genellikle uygun fiyatlı 5G telefonlara olan ilginin fazla olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü genellikle piyasada 5G destekli modeller beklenenden yüksek bir fiyat seviyesine sahip. Bu yüzden genellikle uygun fiyatlı 5G destekli akıllı telefonlar tercih ediliyor.

En Çok Satılan 5G Telefon Belli Oldu: Lider Şaşırtmadı!

Counterpoint Research araştırma şirketine göre en çok satan 5bG destekli Android akıllı telefonların ilk 10 listesine baktığımızda %2,90 pazar payı ile Galaxy A52s modelinin olduğunu görmekteyiz. Android pazar payının %2,87 sini elde etmeyi başaran model ise, Galaxy S20 Ultra 5G. Galaxy S21 modeli ise pazar payının %2,63’üne sahipken Galaxy A32 5G modeli ise %2,09 oranına sahip.

En Çok Satılan 5G Telefon

Listenin tepelerine baktığımızda ilk model uygun fiyata satılan bir cihaz olarak karşımıza çıkarken, ikinci sırada amiral gemisi bir modelin karşımıza çıkıyor olması kullanıcıları şaşırttı. Çünkü uygun fiyatlı telefonlara ilginin arttığı şu dönemlerde amiral gemisi modelin pazar payının yüksek bir orana sahip olması garip bir durum. Fakat listeyi genel olarak incelediğimizde listenin büyük bir kısmının orta segment olarak tabir edebileceğimiz uygun fiyatlı modellerden oluştuğunu söyleyebiliriz.

Akıllı telefonların yaygınlaşması açısından bu durumu değerlendirdiğimizde ise 5G destekli akıllı telefonların, pazarın %20’sini oluşturduğunu da söyleyelim. Küresel bazda değerlendirdiğimizde ise %67’sini oluşturuyor. Genellikle A serisi modelleri uygun fiyata satışa sunulduğu için A serisine ait diğer modellerin de ilgi gören modeller arasında yer aldığını belirtmek mümkün. Önümüzdeki günlerde Samsung tarafından yine uygun fiyatlı A serisi serisine ait yeni modeller piyasaya sürmeye devam edilecektir. Yeni gelişmelerden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Xiaomi Katlanır Telefon Yolda: Z Fold 3’e Büyük Rakip!

>> İşte iPhone 14 ve iPhone 13 Serisi Arasındaki Temel Farklar!