iPhone Fiyatları Yurt Dışında Ne Kadar İşte Ortaya Çıkan Rakamlar

iPhone fiyatları yurt dışında

iPhone fiyatları yurt dışında çok yüksek fiyatlarla satışa sunulmuyor. Ancak Türkiye’deki fiyatları ne yazık ki her geçen gün artış gösteriyor. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Apple iPhone ürünleri diğer cihazlarla kıyaslayacak olursak biraz daha yüksek fiyata sahip. Ancak her ülke için bu yüksek fiyatlarının doğru olmadığını belirtelim. Özellikle son yıllarda dolar kurunun çok hızlı bir şekilde yükselmesi fiyatların artmasına neden oldu. Üreticiler kar marjlarını düşürse bile yine de fiyatları artış göstermeye devam etti.

ABD’li teknoloji devi fiyatı artan teknolojik ürünler içerisinde ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye’deki marka bilinirliğinden ve bazı sosyoekonomik durumlardan dolayı bu tür cihazların tercih edilme oranı artış gösteriyor. Fakat fiyatının yine benzer şekilde yükseldiği biliniyor. Türkiye’de pahalı olan cihazlar yurtdışında çok daha ucuz.

iPhone fiyatları yurt dışında daha uygun

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple tarafından geliştirilen iPhone modellerinin fiyatları değerlendirildi. iPhone 13 Pro Max cihazı Japonya’da 1566 dolar fiyat ile satın alınabiliyor. Bahsi geçen bu cihaz 1 TB depolama alanına sahip. Türkiye’de ise fiyatı 2400 dolar.

iPhone fiyatları yurt dışında

Fiyat kıyaslamasına devam ettiğimizde İngiltere’de aynı cihazın 2019 dolar üzerinden satışta olduğunu görüyoruz. Meksika’da 2096 dolar ve Almanya’da 1989 dolar üzerinden satışta. Tüm ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’nin en pahalı iPhone modeline sahip olduğunu görüyoruz.

iPhone 12 pazarında da benzer durum var

iPhone 12 modellerine gözümüzü çevirdiğimizde yine benzer sonuçların çıktığını görüyoruz. Japonya’da iPhone 12 256 GB akıllı telefon modeli 815 dolar fiyata sahip. ABD’de 879 ve Polonya’da 1009 dolar üzerinden satışta. Türkiye’de ise aynı cihazı almak için 1370 dolar verilmesi gerekiyor.

Türkiye’de akıllı telefon fiyatları ne yazık ki oldukça yüksek. ÖTV alınması nedeniyle fiyatların şiştiği biliniyor. Peki sizce kabul edilebilir Türkiye iPhone fiyatları ne kadar olmalı?

İlgili Haberler:

>> Yanlışlıkla Sızdırıldı: iPhone 13 Type-C Girişine Sahip Olabilir!

>> İşte iPhone 14 ve iPhone 13 Serisi Arasındaki Temel Farklar!