En Yüksek Elektronik Atık Bakın Hangi Ülkeden Çıktı

En Yüksek Elektronik Atık Bakın Hangi Ülkeden Çıktı

en yüksek elektronik atık
Google News Abone Ol

Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda, en yüksek elektronik atık çıkaran ülke ortaya çıktı. Hadi gelin elektronik bakımdan dünyayı en çok kirleten ülkenin hangisi olduğuna birlikte bakalım.

Her geçen yıl Samsung Galaxy veya iPhone modelleri yenileniyor. Bu tür gelişmeler, birçok işte heyecan yaratırken aynı zamanda önemli bir probleme de neden oluyor. Apple ve Samsung ya da Xiaomi gibi firmaların en yeni amiral gemisi ürünlerinin alındığını varsayalım. Peki ya eski cihazlara ne olacak? Aslında sorunun cevabı basit, hepsi bir şekilde atık olarak çöpe gönderilecek.

Küresel ısınmanın çok ciddi bir problem olmaya başladığı günümüz dünyasında, elektronik atıklar bunun önemli bir parçası. İnsanların kullanmadığı veya bir şekilde arızalanan cihazlar çöpe gönderiliyor. Ancak ne yazık ki elektronik atıklar hızlı bir şekilde doğada ayrıştırılamıyor.

En yüksek elektronik atık hiç beklenmeyen bir ülkeden çıktı

Elektronik atıklar ne yazık ki kolay kolay geri dönüştürülemiyor. Şu anda dünya üzerindeki elektronik atıkların sadece yüzde 20 gibi bir bölümü geri dönüştürülebildi. Bu durum elektronik atıkların çok daha büyük sorunlar yaratmasına neden oluyor.

en yüksek elektronik atık

En fazla elektronik atık ortaya çıkaran ülke sıralamasında Norveç lider. Bu ülkede hane başına 57 kilogram elektronik atık ortaya çıkarılıyor. Doğaya olan saygısıyla ve çevreci yaklaşımı ile bilinen Norveç, dünyaya çok ciddi miktarda elektronik atık gönderiyor. En yüksek elektronik atık sıralamasında İngiltere ise ikinci oldu.

Tüm bunlara ek olarak İrlanda, İspanya, Güney Kıbrıs ve Fransa gibi ülkelerin sıralamada üst tarafta olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye ise bu sıralama içerisinde 14. oldu.Türkiye’de elektronik cihazların bir miktar daha pahalı olması, onların uzun bir süre kullanılmasını sağlıyor. Yeni elektronik ürün alınamayınca dünyaya bırakılan elektronik çöp miktarı azalıyor.

Her geçen yıl büyüyen bu problem, ortak bir çözüm bekliyor. En yüksek elektronik atık üreten ülke listesi ise genellikle pek değişmiyor. Öncelikli olarak üst sıralardaki ülkelerin önlem alması gerekiyor. Peki siz çok fazla elektronik atık bırakıyor musunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Güneş Patlaması Elektronik Cihazları Bozabilecek Seviyeye Geldi

>> Bilişim Teknolojileri STK’lar Platformundan Basın Açıklaması


CEVAP VER