Maskesiz Hayatın Başlayacağı Tarih Açıklandı: İşte O Tarih

Maskesiz Hayatın Başlayacağı Tarih Açıklandı: İşte O Tarih

İngiltere koronavirüs tedavisi
Google News Abone Ol

Bilim kurulu üyeleri tarafından yapılan toplantılar sonucunda, maskesiz hayatın başlayacağı tarih yavaş yavaş belli olmaya başladı. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

Pandemi ile birlikte maskesiz yaşamak neredeyse hayal haline geldi. Markete giderken veya sokakta yürürken bile maske kullanmak şart oldu. Hem kendi sağlığımız hem de çevredekilerin sağlığı için maske takmanın önemi uzun bir süredir vurgulanıyor. Peki maskesiz yaşadığımız normal hayatlara ne zaman geri dönebiliriz?

Benim kurulu üyeleri şu anda aşı çalışmalarına yoğunlaşmış olsa bile yine de bazı tahminlerde bulunabiliyor. En azından normal hayatlarımıza döneceğimiz günler için birtakım tahminler olduğu ifade ediliyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa, bu tarih aslında çok uzak değil.

Maskesiz hayatın başlayacağı tarih aşıya bağlı

Bilim kurulu üyeleri tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa, maske kullanmadan hayatlarımıza devam etmek için öncelikle nüfusun yüzde 60 gibi bir bölümünün aşı olması gerekiyor. Aksi halde normal hayata dönmek neredeyse imkansız hale gelecek.

maskesiz hayatın başlayacağı tarih

Henüz yeni yeni aşı geliştirildi ve tüm dünyaya dağıtılması biraz zaman alacak gibi görünüyor. Her ülke kendi aşısını geliştirmek için ciddi gayret gösteriyor. Türkiye’de de aşı faaliyetleri büyük destek görüyor. Ancak hastalığın tamamen ortadan atılması için ne yazık ki yeterli seviyede değil.

Maskesiz hayatın başlayacağı tarih ile alakalı konuşan bilim kurulu üyeleri, Türkiye’de bunun Mayıs aylarının sonuna denk geldiğini ifade ediyor. Yani hem dışarıdan alınan aşılar hem de Türkiye’de üretilecek aşılar halkta kullanılacak. Böylece nüfusun yüzde 60 gibi bir bölümü aşılanmış olacak. Tahminler doğru çıkarsa Mayıs ayının sonları gibi maske takılmayan normal hayatlarımıza geri dönebiliriz.

Tüm bu olumlu tablo ile birlikte, aynı zamanda son derece olumsuz problemler de mevcut. Mesela Türkiye’de günlük vaka sayısı 31 bin civarında ve bu rakam gerçekten de çok yüksek. Dünya genelinde de vaka sayılarında önemli bir artış görüldüğü söylenebilir. Sizce tüm bu olumsuz tabloya rağmen Mayıs ayında normal hayata dönmemiz mümkün mü? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Pfizer ve BioNTech Aşıları İlk Onaylarını Aldı: Yakında Türkiye’de de Kullanılacak

>> Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Temaslıları İçin Yeni Bir Düzenleme Yaptı


CEVAP VER