Epic, Sony Oyunlarında Öncelik İçin 200 Milyon Dolar Teklif Etti

Epic ve Sony arasındaki bu anlaşma metni çok sayıda soru işareti doğurdu
Google News Abone Ol

Epic Games Store, PC için çıkacak Sony PlayStation oyunlarında öncelik için ciddi bir para teklif etti. Sonuçta bu teklif kabul edilirse Sony oyunları öncelikle Epic’te olacak. 

Epic ile Apple arasındaki dava sürüyor. Bu durum, özellikle Epic ile ilgili birçok bilginin dava sürecinde ortaya çıkmasını sağladı. Bunlardan en önemlileri ise Epic’in yaptığı harcamalar. Örneğin, 2019 ve 2020’de Epic’in, Borderlands 3 için 115 milyon dolar ödeme yapması ilgi çekiciydi. Ayrıca firma, bu ve benzeri ödemelere toplam 1 milyar doları bulan ödeme gerçekleştirmiş.

Şimdi ise ortaya çıkan yeni bir bilgi Epic ile Sony arasındaki gelişmeleri ortaya çıkardı. Buna göre Epic, Sony’e 200 milyon dolar değerinde bir para teklif etmiş. Bu anlaşmaya göre Sony PlayStation oyunları yalnızca Epic Games Store’da yer alacaktı.

Bu belge bize anlaşmanın tüm detaylarını vermiyor. Yalnız uzman tahminleri bu anlaşmanın 4 ila 6 oyun için 200 milyon dolar şeklinde olduğu yönünde. Belgede bu konuya Sony’nin ne yanıt verdiğine de yer verilmemiş. Üstelik bu para miktarı “minumum garanti” olarak belirtiliyor. Yani bu gelir 200 milyon doların altına düşmeyecek şekilde çok daha yüksek ücretle de gerçekleşme şansına sahip.Horizon Zero Dawn sistem gereksinimleri

Epic ve Sony arasındaki bu anlaşma metni çok sayıda soru işareti doğurdu

Metni okuyan uzmanlar bu konuda birçok soru işaretine dikkat çekiyor. Bu anlaşma için belirtilen minimum 200 milyon doların oyunların tamamı için mi yoksa oyun başına mı teklif edildiği belirsiz. Bize göre oyun başına 200 milyon dolar çok yüksek. Ne var ki tüm oyunlar için 200 milyon dolar da oldukça az bir miktar. Bununla birlikte oyun markalarının da değerleri oldukça değişiklik gösterecektir.

Bu teklifin farkında olmadığımız süreçte gerçekleşenlere de bir bakalım. Şimdilik iki Sony oyunu Epic Games Store’a özel çıkmış durumda. Bu oyunlar, ReadySet Heroes ve Predator: Hunting Grounds. Bu oyunlar tek başlarına Epic’in teklif ettiği 200 milyon dolara değecek yapımlar değiller. Eğer iki oyuna toplam bu ücret ödenmişse bunun bir mantığı olduğunu söylemek mümkün. Kısacası ortaya çıkan teklifin aksine çıkan sonucun bu teklifle örtüşmediğini görüyoruz. Belki de Sony’nin gelecek oyunları için bu anlaşma devam ediyordur.

Şimdilik Sony’nin birçok önemli oyunu Epic Games Store özelinde kalmadı. Bu oyunlardan Horizon Zero Dawn hem Epic hem de Steam’de eş zamanlı bir çıkış gerçekleştirdi. Days Gone’ın PC sürümü için de aynısı olacak. Bu yüzden teklifin detaylarını yorumlamak bir hayli güç.

Diğer haberler:

>> FidelityFX Özelliği Nvidia Kart Sahiplerine de Yarayabilir

>> 10 – 16 Mayıs Haftası Bizi Hangi Oyunlar Bekliyor: Mass Effect Dönüyor!


CEVAP VER