FidelityFX Özelliği Nvidia Kart Sahiplerine de Yarayabilir

AMD FidelityFX içindeki Süper Çözünürlük’ün çalışması için geliştiricilerin de desteğine ihtiyaç duyuyor

AMD’nin DLSS benzeri özellikler sunan FidelityFX özelliği Nvidia kartlarına da fayda sağlayacak. Bununla birlikte dedikodular bu özelliğin çıkış tarihini de ortaya çıkardı.

Ortaya çıkan haberlere göre, AMD’nin FidelityFX ile sunacağı Süper Çözünürlük (FSR) Haziran ayında oyuncularla buluşacak. Halihazırda bir tür FSR’ye erişimleri olduğunu söyleyen oyun geliştiricileri iddiası ile bu söylenti ortaya çıktı. İddia sahipleri bu oyun geliştiricileri ile görüşerek bu özelliğin çıkışını teyit ettikleri görüşünü bildirdi. Üstelik bu özelliğin Nvidia aksine donanım ile uyuşma zorunluluğu olmayacak. Böylece Nvidia grafik kartı kullanıcıları da bu özelliklere erişme şansına sahip olacak. Eğer bu iddia lar doğruysa yeni bir G-Sync ve FreeSync cephesi bizi bekliyor.

İddia edilen kaynaklar FSR özelliğini sunması beklenen geliştirmeleri de anlattı. Buna göre, AMD bu özelliği algoritmik süper örnekleme ile sağlayacak. Böylece, düşük bir ek yükle çözünürlük upscale yapılacak. Bunun anlamı ise düşük bir çözünürlükte olan görüntünün yapay zeka ile işlenerek daha yüksek çözünürlüğe çekilmesi. Örneğin 4K yayınlar henüz ortada olmadığı halde 4K televizyonlarımızdan tatminkar sonuçlar almamızın da sebebi buna benzer daha basit teknolojilerdir. Sony zamanında “Bravia Engine” ismindeki upscale teknolojisiyle rakiplerine ciddi fark atmıştı.

AMD FidelityFX içindeki Süper Çözünürlük’ün çalışması için geliştiricilerin de desteğine ihtiyaç duyuyor

Elimizdeki bilgiler içinde bu özelliğin çalışması için AMD’nin geliştiricilerden küçük değişiklikler bekleyeceği bilgisi yer alıyor. AMD bu değişiklerin çok kolay olduğunu söylüyor. Buna rağmen bu gereklilik özelliğin eski oyunlara gelmesinin zor olduğu yorumunu yapmamız için yeterli. Söz konusu değişiklikler muhtemelen RDNA 2 mimarisi ile oyunun uyum göstermesi için gerekecek.

İddialar içinde yer alan en ilginç kısım ise bu özelliğin Nvidia donanımında da çalışma ihtimali. Şimdilik bu iddia gerçekçi durmasa da üstünde durulması gereken bir konu. Bununla birlikte, eski donanımların da bu özelliği destekleyip desteklemeyeceği sorusu aklımıza takılıyor. Eğer bu mümkün olursa hele ki donanım kıtlığı sürecinde çok kişiyi memnun edecektir.

Bildiğiniz gibi AMD henüz bu özellik hakkında resmi hiçbir açıklama yapmadı. Şimdilik oyuncuların cephanesinde kullanıma açık olan DLSS çok sayıda oyuncuyu memnun etmeyi sürdürüyor. Bu yüzden benzer bir özelliğin AMD tarafına gelmesi oyuncuların donanım tercihlerinde bir nebze daha rahatlamasını sağlayacaktır.

Diğer haberler:

>> Intel Oyun Ekran Kartı Artık Çok Yakında: Üçüncü Oyuncuya Yer Açın

>> Yeni İşlemci Zafiyetleri Keşfedildi: Düzeltmek Performansı Etkileyebilir