Esnaf Hibe Desteği ve Kira Yardımı Başladı!

Esnaf Hibe Desteği ve Kira Yardımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu Esnaf Hibe Desteği ve Kira Yardımı bugün başladı. Peki, desteğe nasıl başvuracaksınız?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını doğal olarak hayatı etkilediği kadar iş sektörünü de etkiledi. Hükümetin almış olduğu destek paketleri ile bir nebze olsa nefes alan esnaflar ve diğer iş kurumları, bu desteği 2021 yılında da alacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu Esnaf Hibe Desteği ve Kira Yardımı bugün başladı.

Esnaf Hibe Desteği ve Kira Yardımı kimleri kapsıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “Hibe şeklinde vereceğimiz doğrudan esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır.” ifadesini kullandı.

Bu destek kapsamında esnafa 3 ay boyunca 1.000 TL hibe desteği, büyükşehirlerde 750 TL diğer illerde de 500 TL kira desteği sunulacak.

22/12/2020 tarihli ve 3323 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı gereği yürürlüğe konulan, 24/12/2020 tarihli ve 31344 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ” kapsamında belirlenen şartları taşıdığı tespit edilen başvuru sahiplerine kira desteği sağlanacaktır. Gelir kaybı desteğinden faydalanabilecek gerçek kişilerin vergi sicil kayıtlarına göre esas faaliyetlerini yürüttükleri iş yerlerinin kira.olması halinde, büyükşehir belediyelerinde aylık 750 Türk Lirası, diğer yerlerde aylık 500 Türk Lirası kira desteği 3 aylık süreyle sağlanacaktır. İş yeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda iş yeri kira tutarı kadar kira desteği ödenecek.

Esnaf Hibe Desteği ve Kira Yardımı

Bugün yapılan duyuruda; “DEGERLI UYELERIMIZ SAYIN CUMHURBASKANIMIZIN ACIKLADIGI ESNAFA HIBE DESTEGI VE KIRA YARDIMI BUGUN BASLAMISTIR.BASVURULAR E-DEVLET UZERINDEN YAPILACAKTIR.BASVURULAR T.C KIMLIK NUMARASININ SON HANESINE GORE YAPILACAK OLUP,T.C SININ SONU 0 OLAN 30/12/2020 CARSAMBA-2 OLAN 31/12/2020PERSEMBE-4 OLAN 01/01/2021CUMA-6 OLAN 02/01/2021CUMARTESI-8 OLAN 03/01/2021PAZAR GUNU YAPABILECEKTIR.04/01/2021-08/01/2021 TARIHLERI ARASINDA HERKESE ACIKTIR.” ifadelerine yer verildi.

Başvurular her zaman olduğu gibi E-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Aşağıdaki linklere tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kira Destek Başvurusu (Esnaf ve Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirler): https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-kira-destegi-basvurusu

Gelir Kaybı Desteği Başvurusu (Esnaf ve Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirler): https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-gelir-kaybi-destegi-basvurusu

İlgili Haberler

>> Mobil Abonelikler e-Devlet İle İptal Edilebilecek: İşte Merak Edilen Bütün Detaylar!

>> 1000 TL Sosyal Yardım başvuru talebi e-Devlet üzerinden nasıl sorgulanır, Nasıl Başvuru Yapılır?