Etiyopya Eğitim Bakanlığı Öğrenci Performansını Blockchain ile Ölçecek

Kripto para yatırımları

Cardano isimli kripto parayı yapan şirket Etiyopya Eğitim Bakanlığı ile ilginç bir projeye imza atıyor. Buna göre, geliştirilen kod ile öğrencilerin performansları takip altında olacak.

Etiyopya Eğitim Bakanı hükümetin önemli bir proje üstünde çalıştığını açıkladı. Kısacası Cardano isimli kripto parayı yapan IOHK ile önemli bir ortaklık gerçekleşecek. 2022’de hazır olması beklenen ve blockchain tabanlı bir sistem ile öğrencilerin performansları takip altında olacak. Böylece Etiyopya hükümeti blockchain sistemini öğrencilerinin başarısında kullanmaya başlayacak.

Etiyopya Eğitim Bakanı Getahun Mekuria ve IOHK Afrika bölge yöneticisi John O’Connor’ın bu konu hakkında bir görüşme yaptı. Bu görüşme, firmanın YouTube kanalından izlenebiliyor. Mekuria konu hakkında şunları söyledi:

“Bu girişim, eğitimin kalitesini iyileştirmek için teknolojiyi etkin kullanmakla alakalı. Eğitim kalitesini iyileştirmenin bir yolu olarak blockchain teknolojisi oldukça işlevsel bir fikir.”

Heyecan ile lanse edilen bu proje henüz emekleme aşamasında. O’Connor sistemin başlangıcı hakkında sadece tahminleri paylaştı. Bununla birlikte, CoinDesk isimli geliştirici firma bu projeyi hazırlayacak. Şimdilik kod geliştirme süreci çok erken bir aşamada. Sonuçta IOHK’nin Afrika yöneticisi Ocak 2022’den öncesi için herhangi bir beklentilerinin olmadığını söylüyor.

Etiyopya Eğitim Bakanlığı projesi de dahil Afrika kıtası blockchain teknolojileri üzerinde ciddiyetle duruyor

Mekuria Perşembe günü yaptığı açıklamada, beş milyon Etiyopyalı öğrencinin proje içinde olacağını söyledi. Bu öğrenciler, akademik performanslarını izlemeye olanak tanıyan Cardano blockchain tabanlı bir kimlik alacaklar. Bununla birlikte, 750 bin öğretmen de sisteme erişecek. Üstelik hükümet öğrencilere dağıtılması için üretilmesi amaçlanan tabletler konusunda Çinli bir firma ile anlaştı.

Özellikle Afrika son dönemde hayatımızda gelecekte önemli yeri olacağı neredeyse kesin olan kripto teknolojileri için adeta bir laboratuvar oldu. Hazırlanan raporlardan gelen verilere göre Nijerya, dünyadaki en büyük bitcoin pazarlarından bir tanesi olma özelliği taşıyor. Ayrıca ünlü Hip-Hop yıldızı Akon’un da Senegal’de kripto teknolojileri merkezli bir proje yapmak istediği bilinen bir gerçek.

Sanatçı Akon yaptığı açıklamada blockchain ile oluşturacağı para biriminin gelişmemiş bir kentte para birimi olacağını söyledi. “Akon’un Kripto Kenti” ismi bu şehre çoktan yakıştırılmış durumda. Senegal devlet başkanı, şarkıcıya vakfedilen 2 bin dönümlük arazide %100 kripto temelli bir kent kurulacağını söyledi.

Diğer haberler:

>> Kripto Para Borsası Açmak Herkesin Harcı Olmayacak

>> Chia Coin Üretimi İçin 32 SATA Portu Olan Anakart Yapıldı