Kripto Para Borsası Açmak Herkesin Harcı Olmayacak: Merkez Bankası İlginç Şartlar Getirecek

En önemli kripto para

Kripto para borsası açmak bugünlerde çok kolay gibi görünüyor. Merkez Bankası ise bunun aslında hiç kolay olmayacağını göstermek için elinden geleni yapacak. İşte konuyla alakalı merak edilen detaylar.

Dijital varlıklarda özellikle son dönemler için çok ciddi bir değişim yaşandığı ifade ediliyor. Bunun en önemli nedeni yaşanan dolandırıcılık faaliyetlerinden kaynaklı. Türkiye tarihinin en büyük vurgunlarından bir tanesini yapan Thodex CEO’su gibi kişilerin piyasayı dolandırmasını engellemek için bazı önlemler alındı. MERKEZ Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu kripto paralar konusunda düzenlemelerin fitilini ateşledi.

Dolandırıcılık yapılmasını engellemek için Merkez Bankası yetkilerini kullanmaya karar verdi. Ayrıca sektörün tamamında regülasyon talepleri ortaya çıktı. Aynı zamanda devlet kripto para borsalarını vergiler ile düzene sokmak istiyor. Tüm bunlar birleşince yapılacak düzenlemeler artık kaçınılmaz hale geldi.

Kripto para borsası açmak giderek zorlaşıyor

Merkez Bankası tarafından getirilmesi düşünülen kısıtlamalardan ilki kripto para borsalarının işlemlerini daha az çeşitli hale getirmek. Vatandaşların sadece alım satım yapmasını sağlamak isteyen Merkez Bankası böylece kripto para borsalarının etkisini azaltmış olacak. Ancak böyle bir seçenek üzerinde fazla durulmuyor.

Kripto para borsası açmak

THODEX, VeBitcoin ve Sistemcoin gibi kripto para borsaları tarafından dolandırıcılık faaliyetlerin yürütülmesi nedeniyle Merkez Bankası yeni bir karar aldı. Buna göre herhangi bir kripto para borsasının mutlaka en az bir banka kadar sermayesi olması gerektiği ifade ediliyor. Yani küçük sermayelerle kurulabilen borsalara elveda diyebiliriz.

Kripto borsalarında eğitim düzeyi şartı

Değişiklik yapılması planlanan detaylardan birisi de eğitim düzeyi ile ilgili olacak. Thodex kurucusunun lise terk bir eğitim düzeyine sahip olması tartışma yaratmıştı. Herhangi bir kripto borsa kurmak için muhtemelen üniversite mezunu olma şartı aranacak. Böylece borsa seviyesini arttırmayı düşünüyorlar.

Üst düzey yetkililer tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda bu tür değerlendirmeler yapılabiliyor. Ortaya çıkan son detaylara göre kripto para borsası açmanın eskisi kadar kolay olmayacağı kesinleşti. Peki sizce daha başka ne tür önlemler alınmalı?

İlgili Haberler:

>> Binance TL Yatırma ve Çekme İşlemleri Nasıl Yapılacak: Yeni Düzenlemeye Göre Anlattık

>> Türkiye’de Kripto Para Borsaları Nasıl Denetlenecek: Bankaların Aradığı Şartlar Ortaya Çıktı