Epic ve Apple Arasındaki Dava App Store’un Çalışma Modelini Değiştirecek

Apple ve Spotify savaşında

Epic açtığı dava ile Apple Uygulama Mağazası’nın ve çalışma sisteminin sorgulanmasını sağladı. Sonuçta bu davayı Epic tarafı kaybetse bile Apple’ın iş modelinin değişmesi beklentisi var.

Ağustos 2020’de oyun yayıncısı Epic Games, Apple’ın mağazasında yer almak için aldığı ücreti ödemeyi reddetti. Apple mağazasında yer alan uygulamalar, iOS üzerinden yapılan her alımda %30’luk bir pay ödemek durumunda. Bunun sonucunda firma popüler oyunu Fortnite’ın iç satışlarında Apple sistemini kullanmadan sistemi aştı. Bu hamlenin sonucunda ise Apple tarafı bunun bir kural ihlali olduğunu söyledi. Bununla birlikte Apple, Fortnite’ı mağazadan çıkardı. Bunun üzerine Epic, Apple hakkında bir dava başlattı. Bu mahkeme önümüzdeki Pazartesi itibariyle başlamış olacak.

Epic’in Apple’a karşı şikayeti oldukça net. Herhangi bir süreç işlemeden doğrudan mağazadan atılmak Epic’i çok sayıda müşteriden mahrum etti. ABD yasaları ise bu konu hakkında bir şirketin rekabeti bastırarak tüketicilere zarar vermesini önlemeyi amaçlıyor. Burada da bu kararın müşterilere verdiği zarar tartışma yaratacak bir etmen. Şimdi ise dava süreci başlamadan önce iki taraf da argümanlarını sağlamlaştırmaya çalışacak. Tabii ki bu durum da iki taraftan çelişen açıklamalar ortaya çıkaracak.

Fortnite 2021 hakkında

Epic ve Apple tarafları birbirlerini müşterilere zarar vermekle suçluyor

Olaya Epic tarafından bakacak olursak, onlara göre Apple güçlü konumunu kötüye kullanmakta. Böylece iOS üzerinde tek hakim olan firma bu gücünü haksız kazanç ve kontrol için avantaja çevirdi.

Apple tarafından baktığımızda ise onlar Epic’in iOS’un sevilen yönlerini tehdit ettiği görüşünde. Bu işletim sistemi Apple kontrolünde olmasıyla her şeyin tek elden yürüdüğü bir sistem. Bu durum sonucunda doğan “güvenli ve konforlu” sistem Epic’in bu hamlesiyle tehdit ediliyor.

iOS’un kaybı Epic için büyük bir müşteri kaybı anlamına da geliyor. Dava metinlerine göre Apple Uygulama Mağazası’nda kaldığı sürede oyun 700 milyon dolar kazanmış. Bu yüzden Apple’ın argümanları arasında iPhone ve iPad kullanıcılarının Fortnite destekleyen sistemlere erişebildiği de var. Böylece rakip firmanın kayıp yaşamadığı fikrini öne sürecekler.

App Store

Sonuçta davanın en büyük etkisi ise ortada. Bu dava her halükarda iOS tarafında kuralları değiştirecek. Chicago Booth School of Business’ta yardımcı pazarlama profesörü olan Christopher Krohn, “Apple’ın karşısında Epic’ten çok daha fazla risk var” diyor. Davanın açıldığı dönemde Krohn Apple’ın Unreal Engine’i de tehdit etmesiyle Epic’in risk altında olacağını düşündüğünü söyledi. Ne var ki Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers, bu düşünceyi değiştiren bir hamlede bulundu. Eğer işler Apple için yolunda gitmezse bundan sonra hiçbir geliştirici Apple’ın sistemini kullanmak zorunda kalmaz. Bu durum da serbest piyasa koşullarını App Store’a getirebilir.

Tüm bu sürecin sonucunda Epic bu davanın kaybedeni olursa yine de bu durum Apple’ı olumsuz etkileme şansına sahip. Epic’in argümanlarından “gücünü kötüye kullanma” mağazanın sistemini yasal olarak çok sorguya açık hale getiriyor. Bu da gelecekte bu tartışmanın ciddi biçimde dallanıp budaklanacağını bize gösteriyor.

Diğer haberler:

>> Kripto Para Borsası Açmak Herkesin Harcı Olmayacak

>> Telegram Yeni Güncellemeleri Bomba Gibi Geliyor