EURO 2020 ve Blok Zinciri Teknolojisi Bir Araya Geliyor

UEFA ve AntChain, blok zinciri teknolojisini Euro 2020 finallerine getirme konusunda anlaştı. Sonuçta UEFA ile blok zinciri firması Ant Group arasında beş yıllık anlaşma gerçekleşti. Bu önemli gelişmenin detayları haberimizde…

UEFA, dev Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın sahibi olduğu Fintech’e bağlı Ant Group ile blok zinciri teknolojisi çözümleri için beş yıllık bir anlaşma imzaladı. Kısacası bu UEFA ve AntChain’in amacı, futbolun dijital dönüşümü konusunda ortak çalışmak. Bununla birlikte, futbol hayranlarını bu teknoloji sayesinde işin içine katmak. Anlaşmaya göre AntCHain, bugün başlayacak Euro 2020’nin resmi blok zinciri partneri oldu. Yine Euro 2024’te de bu partnerlik devam edecek.

Ayrıca, turnuvanın en golcü oyuncusunun alacağı kupa da Ant Group dijital ödeme sistemi Alipay tasarımı. Kupa, Çince “ödeme” anlamına gelen “zhi” olarak telafuz edilen harfin tasarımına atıfta bulunan bir tasarıma sahip. Ayrıca kupada çıplak ayaklı bir futbolcu imgesi de var. Açıklamada kupanın “geçmiş ve statü gözetmeksizin eşitlikçi bir futbolun başarısını” yansıttığı yer aldı. Ayrıca, kupa blok zinciri teknolojisine de sahip:

“Kupanın kaidesindeki hash kodu, AntChain’in blok zinciri teknolojisi ile korunmakta. Böylece en iyi skorerin başarılarının kalıcı ve bozulmayacak bir kaydı garanti altında oluyor.”

Blok zinciri teknolojisiyle buluşan ilk futbol etkinliklerinden Euro 2020 bugün başlıyor

Milli takımımızın İtalya ile oynayacağı maç ile başlayacak kupanın ilk günündeyiz. Tüm dünyada ekranlara gelecek olan kupa ayrıca insanları stadyumlara da toplayacak. Ayrıca kupa mücadelesi ilk kez birden fazla ülkede gerçekleşecek. Bu da kupanın bir ülkeyi öne çıkarmak yerine kıta çapında bir futbol şenliği haline gelmesine neden olacak.

 

Futbol tarihinin önemli anlarından bazılarına sahne olması beklenen kupa normale dönüş açısından da önemli. Salgın aşılama sayesinde gittikçe kontrol altına alınıyor. Bu sayede taraftarlar da yavaş yavaş tekrar ait oldukları stadyumlara geri dönecek.

Biz de milli takımımıza kupa mücadelesinde başarılar diliyoruz. Milli takımımızın İtalya ile yapacağı açılış karşılaşması bu akşam saat 22:00’de başlayacak.

Diğer haberler:

>> Türk Telekom’un yıldız tekvandocusu Avrupa Şampiyonu 

>> Control Bu Hafta Bedava: Epic Games Store’dan Kaçmayacak Oyun