Intel Arm Rakibi Yeni Bir Mimari Satın Alıyor: 2 Milyar Dolar Önerdiler!

Google News Abone Ol

Özellikle mobil teknolojide x86 mimarisini geride bırakan Arm karşısına çıkmak için Intel yeni adımlar atıyor. Buna göre dev firma RISC-V mimarisini üreten firmayı almak için 2 milyar dolar teklif etti.

Nvidia özellikle pil ile çalışmaya odaklı işlemcilerde tekel noktasına gelen Arm’ı almak için onay bekliyor. Eğer bu işlem gerçekleşirse  teknolojilerini büyük ölçüde tekeline alması beklentisi var. Bu yüzden diğer firmalar Arm alternatiflerine bakmaya çoktan başladı. Bu alternatiflerden en önemlilerinden biri de RISC-V mimarisi.

Dış basında yer alan bilgiler Intel’in RISC-V komut seti mimarisi ile yongalar üreten bir firmayı alma çabasında olduğunu söylüyor. Aslında işlemci dünyası içinde ünlü bir firma olan SiFive, Intel’in radarına girmiş durumda. Öğrenilene göre Intel’in teklifi 2 milyar doları aşan bir miktar. Bizim için bu çok büyük görünse de Nvidia’nın Arm teklifinin 40 milyar dolar olduğunu hatırlatalım. Bununla birlikte Intel için anlaşma gerçekleşmiş olursa bu seri ve akıllı bir hamle olma ihtimali taşıyor.

Arm çok yüksek bir müşteri kitlesine hitap ederken Intel bir yandan RISC-V’ı tanıtmak durumunda

40 milyar doların çoğu aslında bir yandan Arm’ın sektördeki hakim konumu için biçilen bir değer. Ancak, RISC-V açık kaynak bir komut seti mimarisi olarak çok daha demokratik bir sisteme sahip. İlk olarak x86 işlemciler CISC ismi verilen farklı bir mantığa daymakta. Arm ise RISC-V gibi RISC mantığı ile yapılan bir mimari.

Arm ve x86 mimarili işlemci üretmek için lisans sahibi olmak zorunluluğu var fakat durum RISC-V için farklı. Bu mimari University of California ürünü ve herkese açık. Bu yüzden hızlı bir manevra hem Intel hem de Nvidia dışındaki Arm üreticileri için mantıklı.

Ayrıca x86’nın gittikçe önem kazanan enerji tüketimindeki yetersizliği Intel’e gelecek adına bir adım atmaya itti. Hatırlayacağınız üzere Intel, x86’yı da artık ihtiyaca göre farklı firmalara lisanslayacağını açıkladı. Lakin şimdilik Intel ile SiFive arasındaki muhtemel anlaşma kesinleşmekten uzak durumda. Öğrenilene göre SiFive’ı isteyen tek firma Intel değil. Bu yüzden firma satış yerine yatırım almayı da planları arasında tutuyor.

Sonuçta, işlemci piyasası oturdu derken gelecekte yeni bir rekabet ortamının bizi beklediği ortaya çıkıyor. Bu yüzden firmalardan beklenmedik ve farklı hamleleri görmeye hazır olalım. Artık rekabet x86 içindeki AMD ve Intel’in ötesine geçiyor.

Diğer haberler:

>> OPPO Reno5 Lite yorumları ve inceleme makalemize göz atın

>> Citrix En Yenilikçi Zero Trust Ağ Erişimi Çözümleri Şirketleri Arasında


CEVAP VER