Facebook Covid-19 Konusunda Yanlış Bilgi Veriyor: Joe Biden Konuştu

Facebook gelen açıklamalar üzerine Covid-19 yanlış bilgilendirmesi konusunda geri adım attı

ABD Başkanı Joe Biden Facebook ve Covid-19 hakkında yer alan bilgilendirmeler hakkında sert konuştu. Sonuçta sosyal medya devinden açıklamaların ardından tepki geldi. Gelişmenin detayları haberimizde…

Beyaz Saray’dan Facebook ve diğer platformlara aşı konusunda yanlış bilgilendirme yaptıkları gerekçesiyle tepki geldi. ABD Başkanı Joe Biden’a göre bu platformlardaki doğru olmayan bilgiler devam eden salgındaki ölüm oranını yükseltiyor.

Konu hakkında Facebook gibi platformlar hakkındaki düşünceleri sorulan Biden ağır konuştu. Joe Biden bu platformları suçlayan açıklamalarında şunları söyledi:

“İnsanları öldürüyorlar… Artık salgın gün geçtikçe aşı olmayanlar arasında sıkışıyor. Ve fakat onları insanları öldürüyorlar.”

Bu sert açıklamalar üzerine ülke basınından gazeteciler yorumların açığa kavuşmasını talep etti. Ne var ki yetkililerden yanıt umulduğu kadar hızlı gelmedi. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Cerrah General Vivek Murthy ise Facebook algoritmasının yarattığı sonuçları eleştirdi:

“Doğruyu değil, duygusal olarak etkili içeriği paylaştığımız için bizi ödüllendiren bir sistem var. ‘Beğen’ gibi düğmelerin algoritma üzerindeki etkisi bizi yanlış bilgi kuyusuna daha fazla çeker.”

Küçük İşletmeler Küresel Durum Raporu

Facebook gelen açıklamalar üzerine Covid-19 yanlış bilgilendirmesi konusunda geri adım attı

Bu açıklamalara Facebook’tan hızlı bir tepki geldi. Firmanın başkan yardımcısı Guy Rosen bir açıklama yaptı. Sonuçta Rosen, resmi kurumlardan gelen açıklamalar karşısında geri adım attı.

“Amerika’da Covid-19 vakalarının arttığı bir zamanda Biden, yönetimi bir avuç Amerikan sosyal medya şirketini suçlamayı seçti. Sonuçta sosyal medya toplumda önemli bir rol oynuyor. Buna rağmen bu salgını sona erdirmek için bütün bir toplum yaklaşımına ihtiyacımız olduğu açık. Bununla birlikte, gerçekler – iddialar değil – bu çaba hakkında bilgi verici olmalı.”

Burada dikkat çekici olan nokta ise Facebook’un seçtiği başlık oldu. Firma başlığında parmakla işaret etmek yerine Facebook’ta artan aşı desteğini öne çıkarılmasını istedi. Rosen, ayrıca Facebook’un salgın konusunda çok sayıda üniversite ile çalıştığını ekledi. Ayrıca Facebook kullanıcıları arasında yapılan aşı anketlerine dikkat çekti.

Sonuçta bu durum popüler sosyal mecraların nasıl kırılgan bir yapıda olduğunu ortaya koyuyor. Sonuçta doğru bilgi kadar yanlış bilgi de bu platformlarda kolayca dolaşıyor. Lakin ne bu platformları sıkı bir şekilde denetlemek ne de insanların burada paylaştıkları fikirleri önlemek mümkün.

Diğer haberler:

>> Wikipedia Güvenilirlik Konusunda Sınıfta Kalıyor: Büyük Oyun Yükleniyor 

>> Loki: Serinin Sonu İyi miydi? Hayranlardan Sezon Finaline Tepki!