Facebook Kullanan Milyarlarca Kişinin Verileri Çalındı: Rakamlar Dudak Uçuklatıyor

Facebook karanlık mod desteği

Facebook kullanan milyarlarca kişinin verileri ele geçirildi. Ortaya çıkan son detaylara göre yaklaşık 1,5 milyar kişinin verileri hackerların elinde. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olarak bilinen Facebook ne yazık ki yeterince güvenlik önlemi almıyor. Bu durum ciddi bir güvenlik açığına neden oluyor. Şirket her ne kadar güvenlik açıklarını reddetse bile yine de kullanıcı verileri neredeyse her yıl bir şekilde çalınıyor.

2021 yılının en büyük vurgunu ise geçtiğimiz günlerde yapıldı. Normal şartlarda herhangi bir platformdan sadece birkaç tane veri sızıntısı yapılsa bile bu büyük bir skandala dönüşebilir. Ancak Facebook yaklaşık olarak 1,5 milyar kişinin verilerinin çalınmasına neden oldu. Şirketin güvenlik zaafiyeti nedeniyle buna sebep olduğu düşünülüyor.

Facebook kullanan milyarlarca kişi tehlikede

Elde edilen son bilgilere göre Facebook şirketinin birçok verisinin ele geçirildiği ve bunun hacker forum sitesinde satışa çıkarıldığı söylendi. Bildiğiniz üzere hackerlar herhangi bir veri sızıntısı yaptığında bunu genellikle kendi platformunda satışa çıkarıyor. Oldukça yüksek rakamlarla bu tür satışlar gerçekleştiriliyor.

Facebook kullanan milyarlarca kişinin

Veri sızıntıları telefon numarası, kullanıcı adı, isim, soyisim, e-posta adresi ve konum gibi detaylardan oluşuyor. Facebook üzerinden elde edilen veriler her 1 milyon kullanıcı için 5 bin dolara satılıyor. Bu bilgilerin kesinlikle doğru olduğu platformda belirtildi.

Facebook veri sızıntıları devam ediyor

Güvenlik açısından dünyanın en zayıf sosyal medya platformları içerisinde yer alan Facebook ne yazık ki her yıl birçok kullanıcının verilerinin sızmasına neden oluyor. Seçimlerde de benzer skandallar ile karşılaşan bu platform güvenlik açıklarını kapatmaya çalışıyor.

Dün yaşanan uzun süreli bağlantı kesintisinin bir nedeni de bu olabilir. Facebook platformuna sızıp yaklaşık olarak 1,5 milyar kullanıcının verilerini ele geçirmek sanıldığı kadar kolay değil. Peki siz yaşanan bu veri sızıntısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> WhatsApp Çökerse Kullanabileceğiniz Alternatif Uygulamalar: Bu Bilgiler Çok Lazım Olacak

>> Messenger ve Instagram’a Yeni Özellikler Geldi. Türkiye, Facebook Kullanımında Kaçıncı?