Facebook TikTok rakibi Collab uygulamasını yayınladı

Collab

Facebook, TikTok’a rakip olmak için Collab isimli uygulamasını yayınladı. Peki, bu uygulama gerçekten TikTok’un tahtını sallayacak mı?

Sosyal medya devi Facebook büyümeye devam ediyor. Yaptığı atılımlar ile diğer platformlara her geçen gün yeni bir rakip çıkaran Facebook, şimdi de TikTok’u gözüne kestirdi. Facebook Collab isimli yaratıcılık üzerine kurulu uygulaması ile TikTok’a rakip olmaya hazırlanıyor.

Facebook’un TikTok rakibi olan uygulaması Collab kullanıcılara neler sunuyor?

Sosyal medya devi, Mayıs ayında yalnızca davetle beta olarak bu programını kullanıma sunmuştu. Bugün ise Facebook, App Store’da işbirliğine dayalı müzik videoları hazırlamak için deneysel bir uygulama olan Collab’ı resmen kullanıma sundu. Bu uygulama Facebook’un Yeni Ürün Deneme (NPE) ekibinin birçok ürününden bir parçası olarak faaliyet gösterecek.

TikTok’tan esinlenen bu uygulama, kullanıcıların 15 saniyeye kadar üç adede kadar bağımsız videoyu birleştirerek kısa biçimli müzik videoları oluşturmasına olanak tanıyor.

Uygulama ile, kaydınıza ekleyerek veya kompozisyonunuzu tamamlamak için hızlıca kaydırıp bir düzenleme keşfederek aranjmanınızı oluşturabilirsiniz. Facebook’un yeni uygulaması TikTok’a benzer şekilde, kullanıcıların göz atabileceği ve buna göre seçim yapabileceği video akışına da sahip.

Ayrıca, uygulamadaki favori müzisyeni beğenme seçenekleri de bulunuyor. Böylece kullanıcı yeni klipler yayınladığında anlık bildirim alıyor.

Senkronizasyon kısmına gelince, uygulama, uygulama içi araçlar sunarak video ve ses senkronizasyonunun karmaşıklıklarını ele alıyor. Collab uygulaması aracılığıyla oluşturulan içerik, TikTok ve Instagram gibi diğer platformlarda yayınlanabilir. Ancak dışa aktarılan içeriğin üzerinde uygulama filigranı yer alıyor.

Collab

Şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde ve iOS (App Store) platformunda kullanıma sunulan uygulama, eğer başarılı olursa hem Android’e hem de diğer tüm Avrupa ülkelerine gelecek.

TikTok’a rakip olmak için var gücüyle çalışan Facebook’un bu uygulaması ile başarılı olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Geçmişte Facebook’un bu tip girişimleri olmuş ancak daha sonrasında uygulamaların fişi çekilmişti. Bakalım bu uygulama TikTok’a gerçek bir rakip olup uzun süreler faaliyet gösterebilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

İlgili Haberler

>> TikTok Hesabı Açmak Çok Kolay: Adım Adım Anlatıyoruz

>> Instagram Reels 3 Yeni Özellik Aldı: Gerisini TikTok Düşünüsün!