Valve Kişilik Değiştirme Teknolojisini Hayal Ediyor

Valve Kişilik Değiştirme Teknolojisi ile beynin durumunu da değiştirebilecek

Valve firmasının sahibi Gabe Newell’ın hayali gelecekte başlıkların kişilik değiştirme teknolojisini sunmasını hayal ediyor. Beyin-Bilgisayar bağlantısının geleceğinde kendimizi ve düşüncelerimizi modifiye etme olabilir mi?

Dev bir oyun firması olan Valve’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı konulardan biri SteamVR platformu. Bir sanal gerçeklik platformu olan bu markanın amacı oyun tecrübesi hakkında geleceğe yön vermek. Bunun yanında bu markanın birbaşka çalışma alanı ise beyin-bilgisayar arayüzü hakkında teknolojiler geliştirmek. Bunun anlama geldiği şey ise şu, beyin dalgalarındaki aktiviteleriyle yönetim sağlamak ve cihazları kontrol edebilmek.

Firmanın GDC 2019 sunumunda bu konuyla ilgili bazı yaklaşımlarını görmüştük. Burada beynin durumunu okumak (düğmeye temas etmeden önceki beyin aktivitelerini anlama) üzerinde durulmuştu. Valve’a ait Counter-Strike gibi oyunlarda tuşlara basmak için yaşanan refleks kaynaklı gecikmenin önüne geçilmesi gibi ilginç şeylerden bahsedilmişti. Daha önce de detaylarını paylaştığımız Gabe Newell’ın Yeni Zelanda’da verdiği röportajda Gabe Newell, bu geleceği yakından ilgilendiren teknoloji hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

Valve Kişilik Değiştirme Teknolojisi ile beynin durumunu da değiştirebilecek

Gabe Newell bu ilginç gelecek hayali ile ilgili, “İnsanların beyinlerinde parmak ve göz gibi organik araçları aracılığıyla deneyim yaratabilme becerimiz şuanda olduğundan daha iyi bir şekilde kullanılabilir. İnsanların beyninde yaratabileceğiniz deneyimlerin yanında gerçek dünya düz, renksiz ve bulanık görünebilir.” açıklamalarında bulundu. İlginç sözlerine devam eden Newell, “İşlerin garipleştiği kısım bu değil. Garip tarafı beyin-bilgisayar bağlantısıyla onları değiştirebileceğimiz.”

Beyin Bilgisayar Arayüzü 

Newell açıklamasına bir örnekle devam etti ve bu konudaki hayalini anlattı. Motive olmakta zorlanan bir kişinin bu durumu kendisinin değiştirmesinin zor olduğunu ancak bunların kolaylıkla değiştirilip düzenlenebildiği bir dünya. Sözleriyle tekonolojinin gelebileceği boyutu anlattı. “Şuan odaklanmalıyım. Ruh halim şu olsun” dediğiniz anda bunu yapabileceğinizi ekledi.

Newell bu açıklamasında “bilim-kurgu” ifadesini de sık sık kullandı. Araçların Matrix filminde olduğu gibi beyin dalgalarıyla kullanılabileceğini söyledi. Gabe Newell, bu “garip” durumun insanlar tarafından nasıl kabul edieceğini ise şöyle örneklendirdi. “Şuanda uykunuzu düzeltmesi için uygulamalar kullandığınız gibi bunları da kullanabileceksiniz. Uyku, çalıştırdığınız bir uygulama olacak ve ‘şu kadar uyumam gerekiyor’ diye programlayabileceksiniz” dedi. Beyinden bilgilerin alınmasının beyine bilgi yüklemesinden önce olacağını da hatırlattı.

Günümüzde bu teknoloji, sinir sistemi, göz takibi gibi yollarla kullanılıyor. Gelecek ise sadece hayal gücümüzle sınırlı. Siz değerli okurlarımızın bu teknolojiye karşı bakış açısı nedir? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Diğer haberler

>> Gabe Newell Valve’ın Oyunlar Duyuracağını Açıkladı

>> Özel Röportaj WatchGuard Yusuf Evmez: Ağ güvenliği konusunda kurumlara tavsiyeler