Parler ve Amazon Arasındaki Sunucu Başvurusu Reddedildi

Parler ve Amazon arasında sert açıklamalar sürüyor

Parler ve Amazon arasındaki Parler’un açtığı internet servislerini yeniden kullanabilme hakkındaki başvuru, Amerikan Federal Mahkemesi tarafından redddildi. Başvuruya bakan yargıca göre Parler’ın sunduğu iddiaların zayıf olduğu ifade edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde federal bir mahkemeye Parler tarafından başvuru yapıldı. Amazon İnternet Servisleri’nin suncuların kullanılmasına yönelik engelini ortadan kaldırmaya yönelik başvuru, bir hakim tarafından reddedildi.

Kendisini Twitter’ın muhafazakar bir alternatifi olarak sunan Parler, mahtemeden Amazon’un yargı süreci başlayana kadar sunucu hizmetlerini yeniden aktif hale getirmesini sağlayacak bir mahkeme emri istiyordu. Ancak, “Parler, iddialarının esaslarını göstermekte ciddi soru işaretleri yarattığı” ve “başvurunun arkasında kamu menfaatinin olmadığı”nı ifade eden Yargıç Barbara Jacobs Rothstein tarafından reddedildi.

Parler için her şey bitmiş değil. Dava sonucu hala onların lehlerine olabilir ancak bu süreçte Amazon Parler’ı yeniden yayına sunmak zorunda değil. Parler’ın iddiası Amerika’da “Sherman Yasası” olarak adlandırılan bir yasayı ihlal etmekle suçladı. Bu yasaya göre iddia edilen şey ise Amazon’un ticareti kısıtlamak için komplo kurduğu ve iş beklentisine yaptığı haksız müdehale şeklinde.

Kongre Binası’na saldıran grubun Parler’dan organize olduğu düşünülüyor.

Rothstein’a göre ise Amazon, bu iddiaları kullanım koşullarında yer alan ve hizmetlerini “yasa dışı, zararlı veya saldırgan” amaçlarla kullanmayı engelleyen maddesi ile cevapladı. Parler’ın bu kurallara uymadığı gerekçesiyle hizmeti durdurma haklarının olduğunu belirttikleri ifade edildi.

Parler ve Amazon arasında sert açıklamalar sürüyor

Amazon Parler’a sunduğu hizmeti 10 Ocak’ta durdurmuştu. Bu durum, “Başkalarına karşı şiddeti teşvik eden veya kışkırtıcı içeriği etkili bir şekilde bulunduran ve kaldırmayan bir müşteriye hizmet sağlayamayız.” ifadeleriyle açıklanmıştı. Amazon’dan yapılan açıklamada ayrıca, “Kullanım koşullarımıza uymayan bu durum halk güvenliğine büyük bir tehdit oluşturmaktadır.” ifadeleri yer almıştı. Bunun sonucunda 11 Ocak’ta Parler konu hakkında dava açmıştı.

Bu son olay üzerine ise Amazon bir açıklama daha yayınladı. Açıklamada, “Bu dava, konuşma ve bakış açılarını bastırmakla alakalı değil. Bu, ticareti kısıtlamak için bir komplo da değil” denildi.

Parler, iddiasını Twitter ile destekledi. Açıklamada, “Parler’ın fişini çekerek iki sitede de aynı durum yaşanmasına rağmen Twitter’ı bu durumun dışında bırakmak bunun bir bahane olduğunu gösteriyor.” denildi. Buna karşı Rothstein ise Parler ve Twitter’ın benzer bir durumda olmadığını bunun sebebinin ise Amazon’un Twitter’a hizmet sunmaması olduğunu ifade etti.

Görünüşe göre bu iki şirket arasındaki dava çok fazla su kaldıracak. Bu davanın özgürlüklere müdehale mi yoksa şiddet karşıtı bir önlem mi olduğu da büyük bir tartışma konusu olmayı sürdürecek. Konu hakkındaki gelişmeleri sizlere sunmayı sürdüreceğiz.

Diğer haberler

>> Parler Uygulaması Devlerin İşbirliği ile Kapatıldı

>> WiFi Sorunu bu Cihaz İle Çözülüyor TP-Link Deco P9