Fidye yazılımları en çok hangi ülkeyi etkiledi?

ransomware

Yapılan araştırmalara göre fidye yazılımları tüm dünyaya bela olmaya devam ediyor. Peki, en çok hangi ülke fidye yazılımlarına maruz kaldı?

Windows işletim sisteminin başına bela olan fidye virüsleri, geçtiğimiz yıllarda çok büyük finansal zararlara neden olmuştu. Bir türlü engellenemeyen bu yazılımlara karşı antivirüs firmaları dur durak bilmeden çalışmış ve tam olmasa bile yine de koruma sağlamayı başarmıştı.

Bugün ise ülkelerin fidye virüslerinden ne kadar etkilendiğine yönelik araştırma gerçekleştirildi. Statista tarafından yapılan araştırmaya göre Suudi Arabistan’ın yüzde 88‘i bu virüsten etkilenmiş. Listenin ikinci sırasında ise maalesef ki yüzde 74 ile Türkiye yer alıyor.

Google Pixel 4 güvenlik konusunda sınıfta kaldı

Üçüncü sırada yüzde 69 ile Çin, dördüncü sırada yüzde 66 ile İspanya ve beşinci sırada ise yüzde 66 ile Güney Afrika bulunuyor. Listenin son sıralarına bakacak olursak yüzde 38 ile Japonya‘nın yer alması oldukça ilginç. Bunun sebebi muhtemelen Japonya’nın dilinden kaynaklanıyor olabilir.

Fidye yazılımları

Teknolojinin kalbinin attığı Amerika Birleşik Devletleri’nin ise yüzde 54‘ü bu virüsten etkilenmiş. Fidye virüslerinden korunmak için Windows kullanıyorsanız mutlaka antivirüs programı yüklemenizi tavsiye ediyoruz. Genellikle mail yolu ile bulaşan bu virüslere maruz kalmamak için bilmediğiniz kişilerden gelen maillerdeki ekleri açmayabilirsiniz.