Galaxy S10 parmak izi güvenlik açığı nasıl çalışıyor?

Galaxy S10

Galaxy S10 parmak izi güvenlik açığı için bugün videolar YouTube’daki yerini almaya başladı. Galaxy S10 güvenlik konusunda sınıfta kaldı.

Samsung’un 2019 yılı amiral gemisi modeli Galaxy S10, geçtiğimiz günlerde ilginç bir olay ile gündeme gelmişti. İngiltere’de yaşan bir çift, Ebay’den satın aldıkları yaklaşık 3 Sterling tutarındaki S10 ekran koruyucusu ile parmak izi sensörünü atlattığını açıklamıştı. Sun Gazetesi‘ne konu olan bu olaydan sonra Samsung cephesinden açıklama gelmişti.

Samsung, S10 modellerinde güvenliğiniz için kalitesiz ve Samsung onaylı olmayan ekran koruyucusunu kullanmayın diye talihsiz bir açıklamada bulunmuştu. Sonuçta telefonun olası bir çalınma veya kaybolma durumda 3. kişiler bu ekran koruyucular ile kilidi açabilir.

Güvenlik güncellemeleri ile bu sorunu çözeceğini belirten Güney Koreli teknoloji devi henüz bir atılım yapmadı. Bugün ise YouTube‘a S10’un güvenliğinin nasıl kolayca aşılacağı hakkında videolar yüklenmeye başlandı.

Google Pixel 4 güvenlik konusunda sınıfta kaldı

Yaklaşık olarak 3 dakika uzunluğundaki videoda, S10 kullanıcısı tüm parmak izlerini siliyor ve baş ve işaret parmağını tanıtıyor. Ancak ekran koruyucusu ile daha önce tanımlı olmayan orta parmak ile telefonun kilidi açılabiliyor.

Samsung‘un bu konuda acilen bir çözüm sunması gerekiyor. Bakalım S10 sahipleri bu olaydan sonra nasıl bir tepki verecek?