Maske Yasağı Kalktı Mı? HES Kodu Sorgulamak Zorunlu Mu?

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürüyor. Hazırlanan aşılar ve belirlenen önlemler sayesinde salgını geride bırakabilmek için büyük yol alındığını söylemek mümkün, ama tabii henüz her şey bitmiş değil. Hâlâ aşılara mesafeli yaklaşanlar var. Zira aşıların uzun dönemde ne gibi yan etkiler göstereceği henüz bilinmiyor ve bu da milyonlarca kişiyi endişelendiriyor. Tabii yaklaşık 3 yıldır maskeler de hayatımızda. Özellikle dış mekânlarda ve toplu taşımalarda kullandığımız maskeler için T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan yeni bir karar duyurusu geldi! Maske yasağı, dış mekân kullanımlarında kaldırıldı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, dün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında bir basın açıklaması düzenledi ve önemli bilgiler paylaştı. Koca, bundan sonra açık havada maske kullanımının zorunlu olmadığını duyurdu. Yani maske yasağı açık hava için kalktı. Bildiğiniz gibi son dönemde pek çok ülke, maske yasaklarını kaldırmaya yönelik adımlar atıyordu. Ülkemiz Türkiye de bu yönde adım attı.

Peki Maske Yasağı Kapalı Alanlarda, Toplu Taşımada Geçerli Mi?

Açık havada artık maske takmak zorunda değiliz. Tabii yine de salgının ciddi bir boyutta olduğunu, önlemleri elden bırakmamak gerektiğini söylemekte fayda var. Her ne kadar böyle bir açıklama gelse de, pek çok kişi bir süre daha maske takmaya devam edecektir diye düşünüyoruz. Toplu taşıma ve kapalı alanlarda ise, maske takmak hâlâ önemli.

Sağlık Bakanı Koca, açıklamasının devamında şu sözleri kullandı:

“Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse ve mesafe kuralına uyum gösterilebiliyorsa maske takmak artık şart değil. Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşa girişte HES kodu kontrolü yapılmayacak. Hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek. Okullarda, iki vaka çıkması halinde sınıfın kapatılması şeklindeki uygulamaya artık gerek görülmemektedir. Pozitif çıkan öğrencinin izole edilmesi yeterli bulunacak ve eğitim devam edecektir.”

Maske yasağı ve diğer konular hakkında daha fazla bilgi için Sağlık Bakanlığı’nın resmi websitesine göz atabilirsiniz.

https://www.saglik.gov.tr/TR,87522/artik-acik-havada-maske-kullanmak-zorunda-degiliz.html

Maske Yasağı Kalktı Mı? HES Kodu Sorgulamak Zorunlu Mu?

Maske yasağı kalktı, ama gece 24:00’den sonra müzik yasağı hâlâ devam ediyor. Bu, tepkileri de beraberinde getirdi

Bildiğiniz gibi yakın zamanda alınan karar doğrultusunda, gece 24:00 itibarıyla eğlence mekânlarında müzik yasağı getirilmişti. Bu kararın hem sağlık hem de eğlence mekânlarının yakınlarındaki hanelerde yaşayanların yüksek sesten rahatsız olmamaları için alındığı dile getirilmişti.

Dün yapılan açıklamalar, pek çok kişiyi mutlu etti, ama öte yandan müzik konusunda da bir açıklamanın gelmesi, gece 24:00’dan sonra müzik yasağının kaldırılması bekleniyordu. Bu konuda bir güncelleme yapılmadı ve bu, özellikle sosyal medya platformlarında bir tarışma konusu olarak binlerce kişi tarafından tepkiyle karşılandı.

İlgili Haberler

>> Yüksek kaliteli orta sınıf telefon OPPO Reno6 İnceleme! Ödenecek değere değecek bir telefon mu?