FIFA ile EA Sports’un Anlaşması Bitti, FIFA Oyunlarına Elveda

Bir efsaneye veda ediyoruz. EA Sports ile FIFA arasında yıllardır mevcut olan anlaşmanın sonuna gelindi. Artık EA’den FIFA isimli futbol oyunları göremeyeceğiz. Bu, özellikle futbol tutkunlarını üzen bir gelişme. Öte yandan, isim değişse bile yeni futbol oyunlarının geleceğini de şimdiden belirtelim. Peki yeni oyunların ismi ne mi olacak: EA Sports FC. İşte detaylar.

EA Sports ve FIFA, yıllar sonra ayrılık kararı aldı. IGN’deki habere göre iki kurum, futbol oyunları tarafındaki ortaklıklarını bitirme kararı aldı. Bunun sonucunda da her sene yeni üyesini EA Sports’tan görmeye alıştığımız FIFA futbol oyunlarını göremeyeceğiz. EA, bu isim yerine yeni bir isim tanıttı bile: EA Sports FC. FC, sizin de bildiğiniz gibi Football Club’ın kısaltılmışı. EA için belki de en kârlı kısmı, isim kullanımı için ayrıca para ödemek zorunda kalmayacak olması.

EA Sports, şu an yeni bir futbol oyunu üzerinde çalışmalar yürütüyor. Tahmin edileceği üzere bu bir simülasyon oyunu değil, klasik FIFA oyunları geleneğini sürdüren bir oyun olacak ve bu senenin 3. çeyreği itibarıyla raflarda olacak. PC ve konsollar için hazırlanan oyun, muhtemelen EA Sports FC ismiyle yayınlanan ilk futbol oyunu olacak.

FIFA ile EA Sports'un Anlaşması Bitti, FIFA Oyunlarına Elveda

Evet, neredeyse 30 yıllık ortaklık sona ermiş oluyor. EA, bu ortaklığın bitmesindeki temel sebeplerini FIFA’nın yüksek ücret talep etmesi ve yaratıcı süreçte oluşabilecek bazı kısıtlamalar olarak belirtmişti.

Bu arada, şu bilgiyi de verelim isterseniz. FIFA, EA Sports ile anlaşmasını bitirmiş olsa da farklı oyun stüdyolarıyla çalışmaya sıcak bakıyor. Dolayısıyla da önümüzdeki yıllarda FIFA 24, FIFA 25, FIFA 26 gibi oyunlar görebiliriz ve bu oyunları başka bir oyun stüdyosu hazırlayabilir.

Konami de bir süre önce futbol serisi PES’in isminde değişiklik kararı almıştı

Konami, futbol oyunları hazırlayan bir diğer önemli firma. Pro Evolution Soccer ya da kısa ismiyle PES’i bilmeyen yoktur. Hatta Japonya’daki ismiyle Winning Eleven serisi, kısa süre önce isim değişikliği sonucunda “EFootball” adını almıştı. Konami, bu sayede e-spor tarafına önem gösterdiğini ve online karşılaşmalara odaklı içerikler hazırlayacağını da ifade etmişti.

Yine de, isim değişikliği sonrasında Konami’nin futbol oyunları tarafında işleri pek iyi gitmiyor. Şimdilik en yeni üye olan eFootball 2022, PC ve konsollar için yakın zamanda satışa sunulmuş ve hem teknik sorunlar hem de lisanslı takım sayısının azlığı sebebiyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Umarız benzer bir durumu EA Sports da yaşamaz.

İlgili Haberler:

>> Yeni Yaş Sistemi Sayesinde 1 Yaş Gençleşmek Mümkün