Yeni Yaş Sistemi Sayesinde 1 Yaş Gençleşmek Mümkün

Zamanı geri almak mümkün değil, ama yeni bir kararla daha genç bir yaşa sahip olmak mümkün. En azından kağıt üstünde bile olsa bunun psikolojik olarak insanları rahatlatması muhtemel. Evet, Güney Kore ‘de bu yönde bazı çalışmalar var. İşte detaylar…

.

Today’deki habere göre Güney Kore yönetimi, yakın zamanda tek bir “yaş sistemi” uygulamasına geçiş yaparak hem kafa karışıklıklarını ortadan kaldırmayı hem de çeşitli işlemlerde meydana gelebilecek zaman ve para kayıplarını bitirmeyi hedefliyor. “Nasıl yani?” diye sorabilirsiniz. Hemen kısaca açıklayalım…

Yeni Yaş Sistemi Sayesinde 1 Yaş Gençleşmek Mümkün

Güney Kore ‘de şu an işleyişte bulunan üç farklı “yaş hesaplama” sistemi var:

1. Kore yaş sistemi: Bu sisteme göre kişi, doğar doğmaz 1 yaşında oluyor. Çünkü anne karnındaki 9 aylık gelişim süreci de hesaplanıyor. Örneğin, siz 2020 Mayıs ayında doğduysanız, şu an 3 yaşındasınız.

2. Uluslararası doğum günü sistemi: Bu, zaten pek çok ülkede tercih edilen standart sistem. Doğduğunuzda 0 yaşındasınız ve tam 1 yıl sonra 1 yaşına adım atmış oluyorsunuz.

3. Yeni yıl doğum günü sistemi: Doğduğunuzda 0 yaşındasınız ve her yeni yıl geldiğinde 1 yaş yaşlanıyorsunuz. Yani doğum günü ve hangi ayda doğduğunuza bakılmıyor. Mesela Aralık 2020’de doğduysanız, 1 ay sonra yeni yıla girince 1 yaşında oluyorsunuz ve her yeni yıl ile yeni bir yaş daha alıyorsunuz.

İşte Koreli yetkililer, bu üç sistemle uğraşmak yerine uluslararası doğum günü sistemini standart haline getirerek hem özel yaşantıda hem de iş yaşantısında (ulusal ve uluslararası olarak) daha verimli sonuçlar almayı, kafa karışıklıklarını ortadan kaldırmayı hedefliyor. Kağıt üzerinde de olsa, 1 yıl 1 yıldır diyelim.

Güney Kore’nin yeni Başkanı Yoon Suk-yeol, bu konu üzerinde çalışmalara başladıklarını ve 2023 yılı bitmeden yasalaştırarak kademeli olarak uygulamaya sokmak istediklerini belirtiyor. Bunun bir diğer nedeni olarak da, yeni nesli oluşturan genç kesimin de uluslararası doğum günü sistemini tercih edecek olması gösteriliyor.

Peki bu ilginç durum hakkında siz ne dersiniz? Gerçi son 3 yıllık koronavirüs sürecini göz önüne alırsak, tüm dünyada herkesin 3 yaş gençleştirilmesi gerekir diye düşünüyoruz. Evet, yine en azından kâğıt üzerinde.

İlgili Haberler:

>> Johnny Depp, Karayip Korsanları’na Jack Sparrow Olarak Dönecek mi?

. . . . .