Tesla, 130 Bin Otomobilini Geri Çağırıyor! İşte Sebebi!

Tesla elektrikli otomobil satışlarında

Tesla, 130 bin otomobilini tamir etmek için geri çağırıyor. Sorunun kaynağında ise, CPU’nun aşırı ısınması ve bu ısınma sonucunda dokunmatik ekranın stabil kullanılamaması var. Öyle ya, dokunmatik ekranda ufak dokunuşlarla net sonuçlar almak isteriz hepimiz. Ancak aşırı ısınma, ekranın akışkanlığını etkilediği gibi zaman zaman tamamen görüntünün gitmesine de yol açıyor. Bu, aynı zamanda otomobilin kullanılabilirliğini de etkiliyor.

“Peki bu ekran ne için kullanılıyordu?” diye soracak olursanız, araçların bilgi ve eğlence sistemi için tercih ediliyordu diyebiliriz. Yani bir radyoyu da açabilirsiniz bir navigasyon uygulamasına da bağlanabilirsiniz, asistan üzerinden bilgi de talep edebilirsiniz.
Ayrıca, bu sistem sayesinde vites değişimi, silecek çalıştırma ve sileceklerin çalışma hızını dahi değiştirmek mümkün. Yani ekran bozulunca bir nevi araba da kullanılamaz hale geliyor aslında.

Elektrikli araç üreticisi, geçtiğimiz 3 Mayıs itibarıyla bir OTA güncellemesi yayınlamıştı, ki sorundan etkilenen modeller olarak şunlar sıralandı:

2022 Model 3
2022 Model Y.

Yetkililer, özellikle hızlı şarja hazırlık ya da hızlı şarj esnasında CPU’da aşırı ısınmaların gözlendiğini ve bunun da çalışma sistemini olumsuz yönde etkilediğini dile getiriyor. Bu sorun sebebiyle de ekran kullanılmaz hale geliyor ve yeniden başlatmak gerekebiliyor. Bu da çoğu zaman soruna çözüm olmuyor.

Tesla, 130 Bin Otomobilini Geri Çağırıyor! İşte Sebebi!

Tesla, geçtiğimiz sene yeni bir anlaşma neticesinde yeni model araçlarında AMD Ryzen tabanlı yonga setleri kullanmaya başlamıştı. Mevcut sorunların bu yeni yongalarla bir bağlantısı olup olmadığı henüz bilinmiyor, ancak geri çağrılan araçların kontrol edilmesiyle birlikte sorunun kaynağı da öğrenilecektir.

Benzer sorunlar, geçmişte de defalarca yaşanmış ve 100 binlerce Tesla aracı onarım için geri çağrılmıştı. Tabii yalnızca bir marka odaklı olarak bakmak doğru olmaz. Aslında çoğu üreticide benzer geri çağırma ve onarım süreçleri yaşanıyor.

Tesla patronu Elon Musk, Twitter’ı alırsa Donald Trump’ın yasağını kaldıracağını duyurdu

Elon Musk, yakın zamanda Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık teklif sunmuş ve olumlu cevap almıştı. Geçtiğimiz günlerde yeni bilgiler veren Musk, eğer satın alma süreci başarılı bir şekilde tamamlanırsa, kalıcı yasaklama işleminin kaldırılacağını ve sıkı denetimlerle gecici ceza sistemine geçiş yapılacağını belirtti. Ayrıca, Twitter’da şu an kalıcı yasağı bulunan Donald Trump’ın da yasağını kaldıracağını sözlerine ekledi. Trump ise, yasak kalksa bile Twitter’a dönmeyeceğini, kendi kurduğu platformu Truth Social’da kalacağını belirtti.

İlgili Haberler:

>> Yeni Yaş Sistemi Sayesinde 1 Yaş Gençleşmek Mümkün