Firefox Chrome’dan Hızlı Haberleri Görüşleri Değiştirebilir

Mozilla Firefox kullanıcı sayısı

Yapılan bir araştırmaya göre Firefox hakkında yazılan yazılar artarsa insanlar Chrome’dan hızlı olduğunu düşünecekler. Böylece basının öneri gücünün ne denli önemli olduğu ortaya çıktı.

Günlük hayatında insanlar çoğunlukla birden fazla tarayıcıya ihtiyaç duyuyor. Lakin sizin kullandığınızı tahmin etmeye çalışırsak Chrome ve Firefox ilk tahminlerimiz olur. Bu iki tarayıcıyı ise Edge ve Opera takip eder. Bu dört tarayıcıdan zaten üçü aynı altyapıya sahip. Bu yüzden aralarında performans farkı yok gibi diyebiliriz. Ancak, Firefox deneyimlerimizde de bu tarayıcının da diğer üçüyle denk olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aslında hız o kadar önemli değil. Yapılan bir araştırmaya göre insanlar tarayıcıları karşılaştırmak için deneyimlerini değil okuduklarına dikkat ediyormuş.

Ne var ki çok kötü bir performans sunan bir tarayıcının iyi olduğuna bu şekilde insanları ikna edemezsiniz. Bunun yerine yapılan araştırma “performansı birbirine benzer tarayıcıların performansını insanlara iyi göstermek için aynı zamanda onları ikna etmelisiniz” diyor.

Başka bir deyişle, geliştiriciler insanların tarayıcılarını daha üstün görmesini sağlamalı. Yazılımla gelen performanstan ziyade bu algı çok daha işe yarıyor.

Makale okuyanların Firefox ve Chrome benzeri rakip yazılımların algılarının önemini anlatıyor

Makalede konu şu ifadelerle anlatılıyor:

“Bulgularımız, teknik iyileştirme yapılmadan algılanan performansın nasıl iyileştirilebileceğini gösteriyor. Tasarımcı ve geliştiricilerin teknolojiyle ilgili kullanıcı tutumları konusunda daha büyük bir resmi görmeliler.”

Bu ilginç teoriyi Cornell Üniversitesi araştırma bilimcisi Jess Hohenstein ve Mozilla ile bağlantılı Bill Selman, Gemma Petrie, Jofish Kaye ve Rebecca Weiss gibi isimler araştırdı.

Araştırmaya 1495 kişi katıldı. Bu kişilerden çoğu Chrome’un Firefox’tan daha hızlı olduğu görüşündeydi. Yüzde 39 Chrome’u yeğlerken yüzde 30.5 Firefox’u iyi görüyordu. Ancak, katılımcılara Firefox’un performans artışıyla ilgili yazılar okutuldu. Sonuçta Firefox ankette %18 farkla öne geçmişti.

Mozilla’nın bu tür bir araştırma hakkında ciddi bir çıkarı olduğu kesin. Tarayıcı pazar paylarına bakacak olursak Firefox ile Edge’in payları birbirine oldukça yakın. Ancak Bu iki tarayıcının payları yalnızca %3,5 civarı. Chrome ise %64 payla lider. Onu %19 ile Safari takip ediyor.

Diğer haberler:

>> Netflix şifresi paylaşanlara kötü haber geldi, işte detaylar

>> Instagram algoritması kullanıcıları COVID19 hakkında yanlış bilgilere itiyor